Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Španělský král nepotvrdí premiéra Katalánska, pokud bude politik ve vazbě

Španělský král nepotvrdí premiéra Katalánska, pokud bude politik ve vazbě

Katalánští poslanci by měli dnes odpoledne projednávat kandidaturu Jordiho Turulla na nového premiéra této autonomní oblasti. Navrhli ho separatisté, kteří mají v parlamentu po prosincových volbách většinu. Jedna ze separatistických stran, která má čtyři mandáty, se ale zatím nevyjádřila, zda katalánského exministra Turulla podpoří. Informují o tom španělská média. Budovu katalánského parlamentu v Barceloně už od rána střeží policie.

I kdyby ale katalánští poslanci schválili už dnes Turulla do úřadu premiéra regionu, nestane se jím do té doby, než dekret o jeho jmenování podepíše španělský král Felipe VI. a než dokument vyjde ve sbírce zákonů. Španělský ministr vnitra Rafael Catalá podle místních médií dnes řekl, že krok krále je pouze formální, a proto tak král zřejmě učiní, pokud Turull nebude ve vazbě. Tam se Turull může ocitnout už v pátek.

Soudce nejvyššího soudu Pablo Llarena, který vyšetřuje už několik měsíců obvinění bývalého vedení Katalánska kvůli separatismu, totiž na pátek dopoledne předvolal vyšetřované, včetně Turulla. Má jim sdělit obžalobu, zřejmě ze vzpoury, za niž hrozí až 25 let vězení. Některým z předvolaných, včetně Turulla, hrozí, že skončí ve vazbě. V ní už několik z nich loni kvůli tomuto obvinění bylo, posléze ale byli propuštěni na kauci.

Po vznesení obžaloby ze vzpoury mohou být politici zbaveni výkonu veřejné funkce. Stane se tak automaticky v případě těch, kteří budou ve vazbě, a v okamžiku, kdy obžalobu potvrdíodvolací soud.

V Katalánsku nyní vládne španělská vláda, která převzala přímou správu této autonomní oblasti koncem loňského října. Učinila tak se souhlasem horní komory španělského parlamentu poté, co bývalý katalánský parlament, rovněž ovládaný separatisty, schválil rezoluci o nezávislosti. Sesazené katalánské ministry a některé členy vedení parlamentu španělská prokuratura obvinila ze vzpoury. Někteří z nich se posléze před soudem hájili, že rezoluce byla pouze symbolická a neměla právní účinky.

Převzetí správy Katalánska Madridem má trvat do té doby, než bude ustavena nová regionální vláda. Některé španělské deníky s odvoláním na zdroje ze španělské vlády uvedly, že schválením Turulla přímá správa neskončí. Podle Madridu musí být ustavena „vláda v souladu s právem“.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867