Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Španělský král nepotvrdí premiéra Katalánska, pokud bude politik ve vazbě

Španělský král nepotvrdí premiéra Katalánska, pokud bude politik ve vazbě

Katalánští poslanci by měli dnes odpoledne projednávat kandidaturu Jordiho Turulla na nového premiéra této autonomní oblasti. Navrhli ho separatisté, kteří mají v parlamentu po prosincových volbách většinu. Jedna ze separatistických stran, která má čtyři mandáty, se ale zatím nevyjádřila, zda katalánského exministra Turulla podpoří. Informují o tom španělská média. Budovu katalánského parlamentu v Barceloně už od rána střeží policie.

I kdyby ale katalánští poslanci schválili už dnes Turulla do úřadu premiéra regionu, nestane se jím do té doby, než dekret o jeho jmenování podepíše španělský král Felipe VI. a než dokument vyjde ve sbírce zákonů. Španělský ministr vnitra Rafael Catalá podle místních médií dnes řekl, že krok krále je pouze formální, a proto tak král zřejmě učiní, pokud Turull nebude ve vazbě. Tam se Turull může ocitnout už v pátek.

Soudce nejvyššího soudu Pablo Llarena, který vyšetřuje už několik měsíců obvinění bývalého vedení Katalánska kvůli separatismu, totiž na pátek dopoledne předvolal vyšetřované, včetně Turulla. Má jim sdělit obžalobu, zřejmě ze vzpoury, za niž hrozí až 25 let vězení. Některým z předvolaných, včetně Turulla, hrozí, že skončí ve vazbě. V ní už několik z nich loni kvůli tomuto obvinění bylo, posléze ale byli propuštěni na kauci.

Po vznesení obžaloby ze vzpoury mohou být politici zbaveni výkonu veřejné funkce. Stane se tak automaticky v případě těch, kteří budou ve vazbě, a v okamžiku, kdy obžalobu potvrdíodvolací soud.

V Katalánsku nyní vládne španělská vláda, která převzala přímou správu této autonomní oblasti koncem loňského října. Učinila tak se souhlasem horní komory španělského parlamentu poté, co bývalý katalánský parlament, rovněž ovládaný separatisty, schválil rezoluci o nezávislosti. Sesazené katalánské ministry a některé členy vedení parlamentu španělská prokuratura obvinila ze vzpoury. Někteří z nich se posléze před soudem hájili, že rezoluce byla pouze symbolická a neměla právní účinky.

Převzetí správy Katalánska Madridem má trvat do té doby, než bude ustavena nová regionální vláda. Některé španělské deníky s odvoláním na zdroje ze španělské vlády uvedly, že schválením Turulla přímá správa neskončí. Podle Madridu musí být ustavena „vláda v souladu s právem“.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1