Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

SPD nad propastí: souboj s Merkelovou prohraje, důsledky mohou být fatální

SPD nad propastí: souboj s Merkelovou prohraje, důsledky mohou být fatální

Týden po televizním duelu kancléřky Angely Merkelové a jejího vyzyvatele Martina Schulze, z něhož vyšla o něco lépe první jmenovaná, blok CDU/CSU překvapivě ztratil v preferencích, nicméně SPD neposílila. Bez toho, že by mohl nastat opak, je v tuto chvíli možné konstatovat, že CDU/CSU volby vypsané na 24. září vyhraje. Nebo obráceně, že SDP hlasování prohraje. 

Jenže tímto výsledkem klání neskončí a ani nemůže: CDU/CSU, jejíž obliba dosahuje kolem 40 procent, musí s někým vládnout. Určující proto bude, jak obstojí zbylé strany, a koho z nich si křesťanští demokraté a křesťanští socialisté vyberou za partnera. Pokud nevyberou, je tu pořád varianta velké koalice. Tedy vládnutí s poraženou sociální demokracií a model, jenž přišel za dosavadní tři funkční období Angely Merkelové ke slovu už dvakrát.

To jsou však poměrně předčasné úvahy, a Schulz, jemuž pozorovatelé vytýkají, že se už zřejmě vzdal myšlenky na volební výhru, s níž se tak hrdě prezentoval na jaře, bude muset především řešit budoucnost SPD jako takové. Včetně své vlastní.

Pokud strana spadne ve finálním zúčtování pod hranici 23 procent, čili někam k rozmezí od 20 do 22 procent, bude to historicky nejhorší výsledek sociální demokracie vůbec. Dosavadní dno představují 23 procenta z roku 2009. Mimochodem z roku, kdy dala Merkelová po čtyřech letech soužití vale SPD a šla do koalice s liberály FDP Guida Westerwelleho. Atakování dolní meze 20 procent ohrožuje navíc výsadní pozici SPD na německé scéně, protože se, spolu s CDU, honosí statutem tzv. lidových stran (Volkspartei). Myšleno stran s přízní přesahující právě 20 procent.

Průzkum voličských preferencí pro německé parlamentní volby (10. 9. 2017)Průzkum voličských preferencí pro německé parlamentní volby (10. 9. 2017)autor: televize ZDF

To je katastrofický scénář. Stejně tak prolomení 23 procent směrem dolů bude znamenat konec úřadujících stranických špiček, Schulze nevyjímaje. Po úspěšném tažení z kraje roku, personálních rošádách a oživených nadějích je to pro ústředí v domě Willyho Brandta na Wilhelmstrasse děsivá představa. Dá se navíc těžko předpokládat, že by se někdo převzal takto zdevastovanou partaj s vážným úmyslem postavit ji na nohy a vrátit jí slávu. Opak je spíše pravdou, což by znamenalo další sešup v podobě odlivu voličské náklonnosti a v prořídnutí členské základny.

Skončí-li to o něco lépe, například jako před čtyřmi lety (25,7 procenta), mohlo by to Schulzovi a jeho předchůdci, současnému šéfovi německého diplomacie Sigmaru Gabrielovi, zachránit kůži. Byť s rizikem, že ve straně budou stále více slyšet hlasy mladších nespokojenců na čele s poslankyní a ministryní sociálních věcí Andreou Nahlesovou. A co je podstatnější, s tímto výsledkem na kontě by byla sociální demokracie, oproti prvnímu zmiňovanému scénáři, zpět ve hře o koaličního partnera.

Třetí scénář si pohrává se ziskem nad 25,7 procenta. Ze Schulze by byl vítěz, ačkoli ne takový, jak by si sám přál. Pokořil by úspěch Peera Steinbrücka z roku 2013. Upevnil by si postavení, zvedl by straně sebevědomí a učinil z ní silnou opozici, která by dost možná ještě lépe než v politicky paralyzované velké koalici určovala chod dění ve Spolkové republice. Experti by tento vývoj uvítali. Otázkou je, nakolik je to v souladu s ambicemi Schulze a spol. Vnitřně na tuto vlnu asi stranické špičky naladěny nejsou, s ohledem na průzkumy a ukazující realitu by ji ale měly brát všemi deseti.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1