Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

SPD si volí nové vedení. Do čela nejstarší strany v Německu míří poprvé v historii žena

SPD si volí nové vedení. Do čela nejstarší strany v Německu míří poprvé v historii žena

Německá sociální demokracie by si na nedělním sjezdu měla poprvé ve své 155leté historii do svého čela zvolit ženu. Novou předsedkyní se v porýnském Wiesbadenu podle všeho stane dosavadní šéfka poslanců SPD Andrea Nahlesová, i když bude mít konkurenci v podobě starostky severoněmeckého Flensburgu Simone Langeové.

„Je správné, že strana jako SPD konečně dostane předsedkyni,“ říká generální tajemník sociálních demokratů Lars Klingbeil. „Je to možná o 55 let později, než by bylo dobré, ale přesto je to mimořádný moment,“ dodal. Vystihuje tak názor řady dalších členů strany, která se považuje za jednu z nejdůležitějších bojovnic za rovnoprávnost pohlaví.

Pokud jde o post na čele strany, zaostávala zatím SPD výrazně za Zelenými, Levicí či Křesťanskodemokratickou unií (CDU), v jejímž čele už od roku 2000 stojí současná kancléřka Angela Merkelová.

O tom, že se jim v tomto ohledu SPD konečně vyrovná, by zřejmě sociální demokraté vůbec nepřemýšleli, pokud by v loňských parlamentních volbách dopadli alespoň o něco lépe. Martin Schulz je ale dovedl k nejhoršímu výsledku od druhé světové války, když strana dosáhla jen na 20,5 procenta hlasů, a i když stranu ještě několik měsíců vedl, byl jeho politický osud zpečetěn.

Od volebního propadáku se ve straně neskloňuje snad žádné slovo tak často jako obnova, a to obnova programová, strukturální i personální. Tu personální má odstartovat právě sjezd nejstarší německé demokratické strany. Její nová předsedkyně, která každopádně nebude součástí vlády velké koalice CDU/CSU a SPD, pak bude v příštím roce a půl řídit obnovu programovou a strukturální.

Generální tajemník Klingbeil je přesvědčen, že během této doby musí SPD vypracovat nový program, který dá jasně najevo, jak si chce strana poradit s hlavními výzvami budoucnosti. Změnit by se podle něj mělo i vnitřní diskusní klima a za nutné považuje i hledání cest, jak posílit v bývalém východním Německu, kde SPD dosahuje velmi slabých výsledků.

Sedmačtyřicetiletá Nahlesová je pro Klingbeila osobností, která má nejlepší předpoklady stranu složitým obdobím obnovy provést. „Andrea Nahlesová přináší profesionalitu, kterou právě teď SPD potřebuje,“ podotýká s tím, že každý také ví, co chce Nahlesová prosazovat.

To je i podle vnějších pozorovatelů jednou z největších výhod političky, která byla v minulé vládě ministryní práce a sociálních věcí, a je tak všeobecně známá, což je důležité při prezentaci strany voličům. Některým kritikům uvnitř sociální demokracie ale právě dlouholeté politické působení Nahlesová vadí, protože ji považují za součást stranického establishmentu, který dosud na běžné straníky nebral takové ohledy, jaké by podle nich měl.

Z toho by mohla těžit jedenačtyřicetiletá protikandidátka Langeová, která se proti stranickému establishmentu staví a prezentuje se jako bojovnice za zájmy řadových členů. Ani tak se ale nečeká, že by měla skutečnou šanci porazit jasnou favoritku Nahlesovou, kterou podporuje mimo jiné vedení SPD.

Pečlivě se bude sledovat především to, o kolik procent hlasů 600 delegátů ji dokáže připravit. Podle některých odhadů by mohlo jít o 20 až 30 procent. Z konečného výsledku se pak bude usuzovat na to, jak silné má Nahlesová postavení.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1