Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Speciální tým na zastrašení Kima: Jihokorejské komando má jasný cíl, vznikne ještě letos

Speciální tým na zastrašení Kima: Jihokorejské komando má jasný cíl, vznikne ještě letos

V Jižní Koreji vzniká speciální jednotka na odstranění severokorejských lídrů. Sami jihokorejští státníci ale přiznávají, že jejím hlavním úkolem nebude zavraždit Kim Čong-una, nýbrž mu jen nahnat strach. Diktátora tak chtějí odradit od dalších provokací.

Když představoval projekt zákonodárcům v Soulu, zmínil ministr obrany Song Young-moo, že plánuje jednotku zřídit do konce roku. Na ministerstvu plánují, že by mohla podnikat přeshraniční nájezdy na severokorejské území. Využívat by měla rekonstruované vrtulníky a dopravní letadla.

Cílem Jihokorejců není spáchat atentát na Kim Čong-una. Chtějí ale, aby se obával o svůj život a stupňujícím nátlakem ho přimět k jednáním s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. „Vedle vlastních jaderných zbraní je nejlepším způsobem zastrašení dosáhnout toho, že se Kim Čong-un bude bát o vlastní život,“ tvrdí vysloužilý generál Šin Won-sik.

Zájem na zabití Kim Čong-una popírá i americké ministerstvo zahraničí. Prezident Donald Trump ale nedávno souhlasil s tím, aby Soul pracoval na vlastních balistických raketách. USA už v 70. letech pomohly Jižní Koreji se sestrojením té první.

„Myšlenkou je vyvolat nádech strachu z jaderných zbraní, ale udělat to bez nich. V systému, jako je Severní Korea, má Kimův život cenu tisíců obyčejných lidí, kteří budou ohroženi jaderným útokem,“ komentoval Šin.

Ačkoli mnoho Jihokorejců volá po tom, aby si země vlastní jaderné zbraně pořídila, prezident Mun je odpůrcem takového postupu. Poté, co KLDR oznámila, že má raketu schopnou zasáhnout americkou pevninu, však narůstají obavy, že by USA nemusely v případě napadení přijít Soulu na pomoc.

Jižní Korea zatím představila tři programy, kterými se chce potenciální hrozbě bránit. Program Kill Chain se soustředí na detekci nadcházejících útoků a zahájení preventivních úderů. S rozvojem severokorejského arsenálu a se zmenšováním jaderných bomb je však odhalování stále složitější. KLDR také dokáže odpalovat obtížně zjistitelné rakety z jejích ponorek.

Nebezpečí skýtá též případná chyba a neoprávněný preventivníúder. Ten by mohl být rozbuškou jaderné války mezi oběma zeměmi.

Soul uvedl, že mezi lety 2021 a 2023 hodlá na oběžnou dráhu vypustit pět špionážních satelitů, které budou lépe monitorovat pohyby zbraní za hranicí s KLDR. Do operací plánuje vypustit americké monitorovací drony.

Další součástí obranného systému jsou protiraketové programy Korea Air a Missile Defense, které mají sestřelit jakoukoli raketu, jež by na zemi ze severu přiletěla. Jižní Korea navíc pomohla USA instalovat na svém území systém THAAD, jenž slouží k obraně proti raketám krákého a středního doletu a omezeně i proti mezikontinentálním střelám.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744