Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Speciální tým na zastrašení Kima: Jihokorejské komando má jasný cíl, vznikne ještě letos

Speciální tým na zastrašení Kima: Jihokorejské komando má jasný cíl, vznikne ještě letos

V Jižní Koreji vzniká speciální jednotka na odstranění severokorejských lídrů. Sami jihokorejští státníci ale přiznávají, že jejím hlavním úkolem nebude zavraždit Kim Čong-una, nýbrž mu jen nahnat strach. Diktátora tak chtějí odradit od dalších provokací.

Když představoval projekt zákonodárcům v Soulu, zmínil ministr obrany Song Young-moo, že plánuje jednotku zřídit do konce roku. Na ministerstvu plánují, že by mohla podnikat přeshraniční nájezdy na severokorejské území. Využívat by měla rekonstruované vrtulníky a dopravní letadla.

Cílem Jihokorejců není spáchat atentát na Kim Čong-una. Chtějí ale, aby se obával o svůj život a stupňujícím nátlakem ho přimět k jednáním s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. „Vedle vlastních jaderných zbraní je nejlepším způsobem zastrašení dosáhnout toho, že se Kim Čong-un bude bát o vlastní život,“ tvrdí vysloužilý generál Šin Won-sik.

Zájem na zabití Kim Čong-una popírá i americké ministerstvo zahraničí. Prezident Donald Trump ale nedávno souhlasil s tím, aby Soul pracoval na vlastních balistických raketách. USA už v 70. letech pomohly Jižní Koreji se sestrojením té první.

„Myšlenkou je vyvolat nádech strachu z jaderných zbraní, ale udělat to bez nich. V systému, jako je Severní Korea, má Kimův život cenu tisíců obyčejných lidí, kteří budou ohroženi jaderným útokem,“ komentoval Šin.

Ačkoli mnoho Jihokorejců volá po tom, aby si země vlastní jaderné zbraně pořídila, prezident Mun je odpůrcem takového postupu. Poté, co KLDR oznámila, že má raketu schopnou zasáhnout americkou pevninu, však narůstají obavy, že by USA nemusely v případě napadení přijít Soulu na pomoc.

Jižní Korea zatím představila tři programy, kterými se chce potenciální hrozbě bránit. Program Kill Chain se soustředí na detekci nadcházejících útoků a zahájení preventivních úderů. S rozvojem severokorejského arsenálu a se zmenšováním jaderných bomb je však odhalování stále složitější. KLDR také dokáže odpalovat obtížně zjistitelné rakety z jejích ponorek.

Nebezpečí skýtá též případná chyba a neoprávněný preventivníúder. Ten by mohl být rozbuškou jaderné války mezi oběma zeměmi.

Soul uvedl, že mezi lety 2021 a 2023 hodlá na oběžnou dráhu vypustit pět špionážních satelitů, které budou lépe monitorovat pohyby zbraní za hranicí s KLDR. Do operací plánuje vypustit americké monitorovací drony.

Další součástí obranného systému jsou protiraketové programy Korea Air a Missile Defense, které mají sestřelit jakoukoli raketu, jež by na zemi ze severu přiletěla. Jižní Korea navíc pomohla USA instalovat na svém území systém THAAD, jenž slouží k obraně proti raketám krákého a středního doletu a omezeně i proti mezikontinentálním střelám.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1