Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Špekoun, loutkář a popelář. 6 nejlepších přezdívek světových politiků

Špekoun, loutkář a popelář. 6 nejlepších přezdívek světových politiků

Přední světoví politici vzbuzují vášně, od obdivu po nenávist. Odráží se to i v přezdívkách, které jim dávají jejich stoupenci i nepřátelé. Tohle jsou nejlepší z nich podle amerického serveru The Atlantic. 

Velký taťka Si

Populární a teď už i zakázaná přezdívka čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Cenzoři ji začali potlačovat letos na jaře. Zřejmě proto, aby v zemi nevznikly obavy z nového kultu osobnosti. Důvodem jsou citlivé změny v čínském politbyru před očekáváným druhým funkčním obdobím nejmocnějšího muže v Pekingu. Kritici namítají, že hromadí moc podobně jako kdysi Mao Ce-Tung.

Čínský prezident Si Ťin-pchingČínský prezident Si Ťin-pchingautor: profimedia.cz

Špekoun Kim III.

I tato oblíbená přezdívka severokorejského vůdce Kim Čong-una musela zmizet z čínského internetu. Tamní cenzoři tak učinili po pravděpodobném nátlaku severokorejské vlády.

Mamka

Zatímco v Číně mají „Taťku“, v Německu vládne „Mamka“. Kancléřce Angele Merkelové původně tuto přezdívku vymysleli její odpůrci jako urážku, příznivci političky si ji ale oblíbili. Teď se ale obávají, že východoněmecká rodačka, kterou oslabila podpora uprchlíkům, získá nové přízvisko: exkancléřka. Podle posledních průzkumů to ale není příliš pravděpodobné.

Angela MerkelováAngela Merkelováautor: čtk

Popelář

Italský premiér Matteo Renzi si tuto přezdívku vysloužil za předvolební sliby, že nefunkční politický systém v zemi patří do smetí. V prosinci ho čeká klíčové referendum o reformě vlády. S ním politik spojil i budoucnost svého kabinetu.

Brambůrek

Kanadský premiér Justin Trudeau získal tuto přezdívku během nedávné návštěvy Číny, kde mocně lobboval za volný obchod. Jeho jméno totiž v mandarínštině zní podobně jako slovo označující malou bramboru.

Kanadský premiér, liberál Justin TrudeauKanadský premiér, liberál Justin Trudeauautor: ČTK/ABACA/Chartrand Fred

Loutkář

Přezdívka, jejímž nositelem nemůže být nikdo jiný než ruský prezident Vladimir Putin. Ve Spojených státech mu ji vyneslo podezření, že se Moskva pokoušela ovlivnit tamní prezidentské volby. Není to ale jediná přezdívka, kterou šéf Kremlu získal. Kvůli vyhlazené tváři se mu říká „Botox", kolegové v KGB o něm zase kdysi mluvili jako o „Bledé můře“. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1