Články odjinud

Špičky Googlu po volbách řešily, jak zavařit Trumpovi. Firma pobouřila i další politiky

Špičky Googlu po volbách řešily, jak zavařit Trumpovi. Firma pobouřila i další politiky

Ultrakonzervativní server Breitbart News zveřejnil video ze schůzky špiček Googlu, které se domlouvají, zda lze využít jejich technologie proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a dalším populistům. O existenci videa následně informovala například CNN nebo New York Times. Záběry nahrávají Trumpovým tvrzením, v nichž kritizuje technologický sektor ze zaujatosti vůči své osobě. A Google je trnem v oku i demokratům.

Hodinové video zachycuje nejvyšší management Googlu a jeho mateřské společnosti Alphabet na pravidelné týdenní poradě krátce po prezidentských volbách v roce 2016. Setkání se tehdy zúčastnili mimo jiných zakladatelé Googlu Sergej Brin a Larry Page, výkonný ředitel Sundar Pichai nebo šéf financí technologického gigantu Ruth Porat.

„Jako imigrant a uprchlík shledávám tyto volby jako silně urážlivé a vím, že mnoho z vás to má také tak,“ prohlašuje Brin s tím, že doba je velice stresující a v konfliktu s hodnotami, které společnost vyznává. Manažeři Googlu dlouhodobě zastávají liberální vidění světa a mnoho z nich také sponzoruje Demokratickou stranu. Trump se naopak prezentuje jako konzervativní prezident a v době svého zvolení měl kolem sebe lidi napojené na ultrakonzervativní kruhy.

Brin v dalším průběhu porady přirovnal Trumpovy voliče k podporovatelům fašismu a komunismu, které k jejich volbě motivovala znuděnost. Následně požádal ostatní, aby společnost zvážila, co může učinit pro zajištění lepší kvality vládnutí a rozhodování. Viceprezident pro globální záležitosti Kent Walker později dodal, že Google by měl bojovat, aby zajistil, že populistická hnutí jsou „pouhým drobným vychýlením na historickém oblouku, který se ohýbá k pokroku“.

Předvolební cíl Googlu: Dostat k urnám Hispánce, kteří budou volit Clintonovou

Google se nyní brání, že šlo o setkání, na němž si zaměstnanci jen vyměnili názory a nic z toho, co bylo řečeno, nenaznačuje politickou zaujatost, která by ovlivňovala způsob, jakým vytváří nebo provozuje své produkty.

Trump a mnozí republikáni ale mají jiný názor. Trump dlouhodobě obviňuje technologické firmy ze zaujatosti vůči němu a konzervativcům. Prezident například obvinil Google, že upravuje výsledky vyhledávání, aby potlačila pozitivní zprávy o administrativě. Ministr spravedlnosti Jeff Sessions zase minulý týden prohlásil, že se setká s ministry spravedlnosti jednotlivých států, aby prodiskutovali, zda společnosti provozující sociální sítě neumlčují konzervativní hlasy.

S asi nejvážnějším zjištěním ale přišla televizní stanice Fox News, která má blízko k republikánům i Trumpovu Bílému domu. Stanice získala e-mail, v němž bývalý šéf multikulturního marketingu Googlu popisuje snahy společnosti o přilákání vyššího počtu Hispánců k volbám. Očekávalo se, že hispánská komunita se spíše přikloní na stranu demokratické kandidátky Hillary Clintonové.

„Google tvrdí, že je spravedlivý, ale dává skryté dotace levicové skupině, aby zastavil Trumpa. Spolupracuje s Čínou a Ruskem na cenzuře internetu, ale zrušil kontrakt s naší armádou. Ignoruje senátní slyšení. Je čas, aby Google zodpověděl nějaké otázky,“ komentoval obvinění na Twitteru šéf sněmovní většiny Kevin McCarthy.

Google v poslední době pobouřil nejen republikány, ale také demokraty. Zástupci společnosti totiž odmítli svědčit před senátním výborem vyšetřujícím zahraniční vlivy na americké volby. Zatímco Facebook a Twitter své lidi na slyšení poslal, židle určená pro Google zela prázdnotou.

V Číně Google připravoval cenzuru, v Evropě šířil dezinformace

Technologický gigant nedávno vyvolal pobouření kvůli svému plánovanému návratu na čínský trh. Z něj Google odešel v roce 2010, když se odmítl podílet na cenzurování výsledků vyhledávání. Podmínkou pro jeho návrat by bylo vyvinutí nástroje, který by filtroval nalezené odkazy podle představ vládnoucí Komunistické strany Číny. V srpnu vyšlo najevo, že Google takový upravený vyhledavač skutečně připravuje.

Tajný projekt s názvem Dragonfly (Vážka) se měl začít vyvíjet krátce po návštěvě šéfa Googlu v Číně. Vyhledavač měl z výsledků odstraňovat obsah produkovaný čínskými disidenty, zmínky o svobodě slova a cenzuře nebo některé knihy popisující autoritářské systémy, například román George Orwella 1984.

Plán Googlu pobouřil některé lidskoprávní organizace. „Byla by to katastrofa pro náš informační věk. „Takový krok by měl vážné implikace nejen pro Čínu, ale úplně pro všechny, pro svobodu informací a pro svobodu internetu,“ prohlásil výzkumný pracovník Amnesty International Patrick Poon.

Šéf společnosti Sudar Pichai následně musel uklidňovat zaměstnance, kterým se plány nelíbily. Jeho vysvětlení, ale bylo dost neurčité. Sdělil, že Google vyhledavač podle představ čínské cenzury teď spouštět nebude, zároveň ale prohlásil, že si firma nemůže dovolit zůstat mimo velký čínský trh.

Infografika: duopol a příjmy z reklamyInfografika: duopol a příjmy z reklamyautor: Info.cz

V Evropě zase Google bojuje proti prosazované směrnici o autorských právech. Ta má zajistit umělcům a novinářům lepší ochranu duševního vlastnictví a spravedlivou odměnu za to, že technologičtí giganti vydělávají na jimi vyprodukovaném obsahu. Evropský parlament ve středu směrnici odsouhlasil a pustil ji do dalšího projednávání.

Schvalování provázela drsná kampaň, v níž zástupci Googlu a internetoví aktivisté využívali šíření falešných zpráv a dezinformací, a někteří z nich dokonce vyhrožovali europoslancům smrtí. Například německý europoslanec Axel Voss, který měl přípravu směrnice na starosti, dostal podle svých slov 60 tisíc e-mailů.

„Postupují skrytě, ale je to šokující. Výhrůžkami smrtí už zašli skutečně příliš daleko,“ komentovala to v červenci socialistická poslankyně Virginie Rozierová. Podle ní se Google a další technologické společnosti snaží prosadit, aby nemusely mést za svoje činy žádnou odpovědnost.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818