Články odjinud

Špinavé tajemství Rakky: Bojovníci IS uprchli z dobytého města, umožnila jim to tajná dohoda

Špinavé tajemství Rakky: Bojovníci IS uprchli z dobytého města, umožnila jim to tajná dohoda

Televize BBC odhalila podrobnosti o tajné dohodě, která umožnila stovkám bojovníků Islámského státu a jejich rodinám uniknout ze syrského města Rakka, a to pod dohledem americké a britské koalice a kurdských sil, které řídí město.

V konvoji cestovali někteří z nejznámějších členů ISIS a i mnoho zahraničních bojovníků. Někteří se tak dostali po celé Sýrii, mnozí dokonce i do Turecka. Jeden z řidičů Abu Fawzi přiznal, že si myslel, že půjde jen o další běžnou práci a poveze obyčejný náklad. Netušil, že tentokrát tím nákladem budou lidé.

Syrské demokratické síly (SDF), spojenectví kurdských a arabských bojovníků proti ISIS, chtěly, aby Abu Fawzi vedl konvoj, který by přemístil stovky rodin z válečného města do tábora na sever. Tato cesta mu měla zabrat šest hodin. Jenže když 12. října se svými kolegy shromáždili konvoj, uvědomili si, že byli obelháni.

Cesta jim trvala tři dny a byla plná náročného řízení a přepravování děsivého nákladu – stovek bojovníků ISIS, jejich rodin a tun zbraní a střeliva. Abu Fawzi a další řidiči měli slíbenou odměnu v podobě tisíců dolarů, podmínkou ale bylo, že vše musí zůstat v utajení.

Dohoda, která umožnila únik bojovníků ISIS z města Rakka, v podstatě hlavního města jejich chalífátu, byla organizována místními úředníky. Stalo se tak po čtyřech měsících bojů, které zanechaly město zpustošené a téměř bez lidí. Ačkoli tato dohoda ušetřila další životy arabských, kurdských a jiných bojovníků, rovněž umožnila stovkám bojovníků ISIS uniknout z města.

Toto „špinavé“ tajemství Rakky rozpoutalo hrozbu pro celý svět, protože město umožnilo teroristům dostat se nejen po celé Sýrii, ale i mimo ni. Televize BBC mluvila s desítkami lidí, kteří byli buď na konvoji, nebo ho sledovali, a také s muži, kteří dohodu vyjednávali. Abu Fawzi jízdu popsal jako cestu do pekla – všichni bojovníci ISIS prý měli sebevražedné pásy, včetně dětí a žen. „Stačilo, aby se něco pokazilo, a odpálili by celý konvoj,“ řekl pro BBC Abu Fawzi s tím, že konvoj zahrnoval téměř 50 vozidel, 13 autobusů a téměř 100 vozidel vlastněných Islámským státem. Cizinci ve vozech řidiče navíc bili a uráželi je – říkali jim například, že jsou to „prasata“. Nevyhnuli se ani výhružkám.

Kurdské syrské demokratické síly nicméně nadále tvrdí, že k žádné dohodě nedošlo, a umožnění úniku bojovníků ISIS odmítají. 

 

Články odjinud