Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Špinavé tajemství Rakky: Bojovníci IS uprchli z dobytého města, umožnila jim to tajná dohoda

Špinavé tajemství Rakky: Bojovníci IS uprchli z dobytého města, umožnila jim to tajná dohoda

Televize BBC odhalila podrobnosti o tajné dohodě, která umožnila stovkám bojovníků Islámského státu a jejich rodinám uniknout ze syrského města Rakka, a to pod dohledem americké a britské koalice a kurdských sil, které řídí město.

V konvoji cestovali někteří z nejznámějších členů ISIS a i mnoho zahraničních bojovníků. Někteří se tak dostali po celé Sýrii, mnozí dokonce i do Turecka. Jeden z řidičů Abu Fawzi přiznal, že si myslel, že půjde jen o další běžnou práci a poveze obyčejný náklad. Netušil, že tentokrát tím nákladem budou lidé.

Syrské demokratické síly (SDF), spojenectví kurdských a arabských bojovníků proti ISIS, chtěly, aby Abu Fawzi vedl konvoj, který by přemístil stovky rodin z válečného města do tábora na sever. Tato cesta mu měla zabrat šest hodin. Jenže když 12. října se svými kolegy shromáždili konvoj, uvědomili si, že byli obelháni.

Cesta jim trvala tři dny a byla plná náročného řízení a přepravování děsivého nákladu – stovek bojovníků ISIS, jejich rodin a tun zbraní a střeliva. Abu Fawzi a další řidiči měli slíbenou odměnu v podobě tisíců dolarů, podmínkou ale bylo, že vše musí zůstat v utajení.

Dohoda, která umožnila únik bojovníků ISIS z města Rakka, v podstatě hlavního města jejich chalífátu, byla organizována místními úředníky. Stalo se tak po čtyřech měsících bojů, které zanechaly město zpustošené a téměř bez lidí. Ačkoli tato dohoda ušetřila další životy arabských, kurdských a jiných bojovníků, rovněž umožnila stovkám bojovníků ISIS uniknout z města.

Toto „špinavé“ tajemství Rakky rozpoutalo hrozbu pro celý svět, protože město umožnilo teroristům dostat se nejen po celé Sýrii, ale i mimo ni. Televize BBC mluvila s desítkami lidí, kteří byli buď na konvoji, nebo ho sledovali, a také s muži, kteří dohodu vyjednávali. Abu Fawzi jízdu popsal jako cestu do pekla – všichni bojovníci ISIS prý měli sebevražedné pásy, včetně dětí a žen. „Stačilo, aby se něco pokazilo, a odpálili by celý konvoj,“ řekl pro BBC Abu Fawzi s tím, že konvoj zahrnoval téměř 50 vozidel, 13 autobusů a téměř 100 vozidel vlastněných Islámským státem. Cizinci ve vozech řidiče navíc bili a uráželi je – říkali jim například, že jsou to „prasata“. Nevyhnuli se ani výhružkám.

Kurdské syrské demokratické síly nicméně nadále tvrdí, že k žádné dohodě nedošlo, a umožnění úniku bojovníků ISIS odmítají. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1