Špinavý sionisto, volali v Paříži na filozofa. Sílící antisemitismus vyhnal Francouze do ulic | info.cz

Články odjinud

Špinavý sionisto, volali v Paříži na filozofa. Sílící antisemitismus vyhnal Francouze do ulic

Společný pochod proti antisemitismu měl společnost sjednotit, na politické scéně ale vyvolal další spory. Zatímco krajně pravicové Národní sdružení na něj organizátoři nepozvali, krajně levicové hnutí Nepoddajná Francie se ho sice účastní, odsoudit útok na filozofa Finkielkrauta ale odmítá.

„Antisemitismus není názor, ale zločin. Týká se nás všech,“ píše se ve výzvě 14 francouzských politických stran k úternímu pochodu. Dnes na něj vyrazily politické špičky i tisíce lidí po celé zemi.

Francouze do ulic „vyhnal“ prudký nárůst antisemitských útoků. Ministerstvo vnitra informovalo, že v roce 2018 narostl počet antisemitských hrozeb a útoků o 74 procent, v minulém týdnu pak situace kulminovala.

Antisemitské nápisy a hákové kříže

Antisemité nejprve ořezali strom, který byl vysazen v Sainte-Geneviève-des-Bois na památku Ilana Halimiho, jehož zavraždil gang v roce 2006 kvůli tomu, že byl žid. Ve 13. pařížském obvodu pak někdo nakreslil hákové kříže na poštovní schránky s portrétem předloni zesnulé političky Simone Veilové a na výloze pařížské restaurace Bagelstein se objevil nápis Juden (německy židé).

U zastávky metra La Chapelle načmárali na zeď nápis „židovská svině“ a hned na několika místech v Paříži a okolí někdo nastříkal nápisy „Macron, židovská děvka“.

V úterý ráno, tedy v den pochodu proti antisemitismu, našli správci židovského hřbitova v Quatzenheimu na východě země 24 hrobů s nastříkanými hákovými kříži. Na místo se odpoledne vydal prezident Emmanuel Macron. „Podnikneme kroky, přijmeme zákony a budeme trestat,“ řekl prezident obyvatelům Quatzenheimu a zástupcům židovské obce po obhlídce poničených hrobů.

Asi největší pobouření ale vyvolal víkendový slovní útok na konzervativního filozofa a akademika Alaina Finkielkrauta, jemuž nadávala skupinka stoupenců hnutí žlutých vest mimo jiné do do „špinavého sionisty“.

Policie měla z místa incidentu hned několik videozáznamů, na nichž byl dobře vidět nejaktivnější antisemita. Ukázalo se, že jde o figuru dobře známou tajným službám kvůli svému napojení na salafistické kruhy. Muž, jehož jméno média neuvedla, nebyl ale až dosud zapsán v seznamu zradikalizovaných osob.

Nadávky na adresu Finkielkrauta měly i politickou dohru. Většina francouzských politiků je ostře odsoudila, vůdce krajně levicového hnutí Nepoddajná Francie Jean-Luc Mélenchon to ale odmítl. Mélenchon totiž dlouhodobě se žlutými vestami sympatizuje, a to i s jejich radikálním křídlem, jenž reprezentuje například řidič kamionu Éric Drouet. Mélenchon argumentoval tím, že mezi žlutými vestami byli i tací, kteří se filozofa zastávali.

O Finkielkrautovi navíc někteří politici Nepoddajné Francie míní, že je terčem nenávisti i proto, že k ní sám podněcoval svými texty kritizujícími muslimy, přistěhovalce nebo hnutí žlutých vest.

Lepenovce nepozvali

Vládu pak opoziční lídr obvinil z toho, že nebojuje proti antisemitismu upřímně a že ho jen využívá jako nástroj k tomu, aby si vyřídila účty se svými kritiky. Celonárodního pochodu se však zástupci Nepoddajné Francie účastní.

Na rozdíl od Národního shromáždění Marine Le Penové, kterou socialističtí organizátoři nepozvali kvůli problematické minulosti této strany. Nynější šéfka sice antisemitismus odsuzuje, její otec a zakladatel strany Jean-Marie Le Pen byl ale několikrát odsouzen za popírání holokaustu a výroky, že plynové komory byly jen detailem v historii druhé světové války. Lepenovci si prý proto zorganizují vlastní pietní akci.

Účast na shromáždění ohlásili i zástupci hnutí žlutých vest, odborových svazů a různých náboženských spolků. Z politiků nechyběl premiér Édouard Philippe, šéfové opozičních socialistů i republikánů a 14 ministrů. Prezident Emmanuel Macron se po návštěvě hřbitova odebral spolu s předsedy obou komor parlamentu do památníku holokaustu ve čtvrtém pařížském obvodu. Ve středu pak v Elysejském paláci povečeří se zástupci židovských organizací.

Francouzi necítí, že by se jich problém týkal

„Antisemitismus je ve francouzské společnosti hluboce zakořeněn. Stále je zde rozšířená myšlenka, že antisemitismus je jen věcí židů. Mnozí Francouzi jsou proti němu, ale necítí, že by se jich tato pohroma týkala,“ přiznal premiér Philippe v rozhovoru pro týdeník L’Express.

Antisemitismus v EUAntisemitismus v EUautor: INFO.CZ

Část francouzských politiků chystá v boji proti antisemitismu i legislativní úpravu. Asi třicítka poslanců prosazuje, aby se kromě antisemitských činů a výroků začaly trestat i ty antisionistické. „Na tomto tématu pracujeme už několik měsíců,“ řekl listu Le Monde hlavní iniciátor akce, pařížský poslanec Sylvain Maillard z vládního hnutí Republika vpřed!

Návrh, který by zřejmě pocítily například palestinské exilové organizace, ale narazil na místech nejvyšších: „Nemyslím, že by trestání antisionismu bylo řešením,“ prohlásil včera prezident Emmanuel Macron.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud