Špioni od plotny. Turecko viní evropské kuchaře z výzvěd | info.cz

Články odjinud

Špioni od plotny. Turecko viní evropské kuchaře z výzvěd

Evropsko-turecké vztahy teď nezažívají nejlepší časy. Ankara viní státy osmadvacítky z lečcehos. Poradce prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se teď dokonce opřel do kuchařů, kteří v rámci televizních pořadů projíždějí Tureckem. Na místo klentů tamní kuchyně, prý hledají tajné informace. 

„Jednoho dne jsem sledoval program na jednom televizním kanálu. Angličan a Ital putují od vesnice k vesnici, připravují jídla a objevují požitky z Anatolie," řekl Yigit Bulut podle AFP v noci na dnešek v turecké televizi A-Haber.

„Nevím, jestli jste si toho všimli, ale všechny tyto pořady o vaření dělají cizinci. Proč Britové, Němci, Italové nebo Francouzi chodí po vesnicích v Anatolii a v Thrákii? Sbírají informace," řekl Bulut před netečně se tvářícím moderátorem.

Podle AFP Bulut podle všeho odkazoval na jeden z populárních televizních pořadů o vaření „Z Evropy do Anatolie", ve kterém figurují dva šéfkuchaři z Nizozemska a Itálie, kteří v tureckém vnitrozemí objevují kulinářské poklady. Podle Buluta tito „špioni" zneužívají pohostinnosti místních lidí k dosažení svých cílů.

„Nevím, jestli jste si toho všimli, ale všechny tyto pořady o vaření dělají cizinci. Proč Britové, Němci, Italové nebo Francouzi chodí po vesnicích v Anatolii a v Thrákii? Sbírají informace."
Yigit Bulut, poradce tureckého prezidenta

„Naši krajané jsou naivní," postěžoval si Bulut. „Otevřou dveře, vyzradí tajemství, řeknou jim, kde se nacházejí místní vojenské základny a muniční sklady". Své občany proto vyzval, aby byli ostražití. „Dávejte pozor! A ať mi nikdo neříká, že to je teorie spiknutí nebo že přeháním," dodal.

Bulut kuriózními výroky nijak nešetřil ani v minulosti. V minulém roce varoval potenciální atentátníky, že pokud budou usilovat Erdoganovi o život, tak jedině přes Bulutovu mrtvolu. Tvrdil, že nosí „dva revolvery a stovky nábojů" k okamžitému použití.

Před třemi roky zase tvrdil, že Erdogan je terčem častých pokusů o atentát. Pachatelé v některých z nich údajně na to šli přes „telekinezi".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud