Spojené státy odebraly migrantům o tisíce dětí víc, než dosud tvrdily, ukázal audit | info.cz

Články odjinud

Spojené státy odebraly migrantům o tisíce dětí víc, než dosud tvrdily, ukázal audit

Spojené státy odebraly na hranicích s Mexikem příchozím migrantům až o několik tisíc dětí více, než dosud uváděly. Vyplývá to z auditu, jehož výsledky dnes představil vládní Úřad pro zdraví a lidské služby (HHS). Vláda uváděla, že na základě takzvané nulové tolerance zavedené administrativou prezidenta Donalda Trumpa bylo na hranicích od rodin odděleno kolem 3000 dětí. Podle auditu to mohlo být „až o několik tisíc dětí více“, přesná čísla se však podle HHS kvůli nesrovnalostem v záznamech zjistit nedají.

Trumpova administrativa čelila loni na jaře silnému tlaku opozice, nevládních organizací i části republikánů, aby skončila s rozdělováním rodin přistěhovalců, s nímž začala kvůli zpřísnění pravidel pro migranty. V médiích se tehdy objevovaly záběry plačících dětí zavřených v detenčních zařízeních bez kontaktu s rodiči. Proti praktice se postavila řada veřejných osobností včetně Trumpovy dcery Ivanky. Prezident pak loni v červnu vydal dekret zakazující tento postup a nedlouho poté se proti odebírání dětí vyslovil i federální soud.

Právě při soudním jednání, po němž padlo rozhodnutí děti rodičům vrátit, vláda vyčíslila, že migrantům bylo odebráno přes 2700 dětí.

Ani po vydání Trumpova dekretu se na hranicích s praxí rozdělování rodin úplně nepřestalo, protože prezidentův výnos dává prostor pro to, aby imigrační úředníci děti v některých případech dál odebírali. Týká se to rodičů, kteří mají trestní minulost. Loni v prosinci americké úřady uvedly, že od června 2018 takto odebraly na 80 dětí. I v tomto případě HHS čísla upravil: podle něj mezi 1. červencem 2018 a 7. listopadem 2018 úředníci rozhodli o odebrání 118 dětí migrantů.

INFOGRAFIKA DNE: Migrační karavanyINFOGRAFIKA DNE: Migrační karavanyautor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud