Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spojené státy rozšířily seznam teroristů. Nově na něm je šéf palestinského Hamásu

Spojené státy rozšířily seznam teroristů. Nově na něm je šéf palestinského Hamásu

Spojené státy zařadily na svůj seznam teroristů vůdce palestinského radikálního hnutí Hamás Ismáíla Haníju. Na svých internetových stránkách o tom dnes informovalo americké ministerstvo zahraničí. Hnutí Hamás, které od roku 2007 ovládá palestinské Pásmo Gazy, je na teroristickém seznamu USA už dvacet let. Hamás dnešní krok USA odsoudil s tím, že se nenechá zastrašit.

„Tento krok nás neodradí od toho, abychom pokračovali v našem boji za vyhnání okupantům,“ komentovalo dnes zařazení svého šéfa na teroristický seznam hnutí Hamás podle izraelského deníku The Times of Israel.

Haníja, který stojí v čele Hamásu od loňského května, podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona „ohrožuje stabilitu na Blízkém východě, podkopává mírový proces a útočí na tamní americké spojence Egypt a Izrael.“

Zařazení Haníji na seznam znamená zablokování jeho majetku a účtů, které spadají pod americkou jurisdikci. Americké subjekty s ním také nesmějí uzavírat žádné obchodní či finanční transakce.

Šéf Hamásu Haníja loni v prosinci vyzval k zahájení nového povstání - intifády - proti Izraeli. Reagoval tak na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Toto oznámení vyvolalo na palestinských území i v řadě muslimských zemí bouřlivé protesty a kritizovala ho řada zemí i Valné shromáždění OSN.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek