Spojené státy shodily v Afghánistánu „Matku všech bomb". V boji ji použily vůbec poprvé | info.cz

Články odjinud

Spojené státy shodily v Afghánistánu „Matku všech bomb". V boji ji použily vůbec poprvé

Americká armáda shodila v Afghánistánu obří bombu, televizi CNN to povrdily čtyři vojenští představitelé. GBU-43/B MOAB na území dopadla v sedm hodin večer tamního času. 

Pumě MOAB se přezdívá Matka všech bomb, jde o nejsilnější nejadernou bombu, kterou Amerika disponuje. Cílem úderu byli podle zdrojů CNN radikálové z Islámského státu a jejich tunely. 

Jako terč jsme vybrali systém tunelů a jeskyň, který bojovníkům ISIS umožňuje volný pohyb a usnadňuje jim útoky na americké vojenské poradce a místní vojáky," řekl mluvčí Bílého domu Sean Spicer. 

„Spojené státy berou boj s Islámským státem velmi vážně. Abychom tuto skupinu porazili, musíme jim znemožnit prostor k jejich operacím, a to jsme udělali," řekl po útoku mluvčí Bílého domu Sean Spicer. 

Test bomby MOAB

Armáda v tuto chvíli akci vyhodnocuje. Použití pumy schválil generál John Nicholson, velitel amerických sil v Afghánistánu. „Spojené státy udělaly vše proto, aby se s tímto úderem vyhly obětem na civilních životech," uvedlo v prohlášení americké velitelství v Afghánistánu. 

Bylo to vůbec poprvé, kdy se bomba MOAB použila na bojišti. Zbraň s GPS naváděním byla poprvé testována v březnu 2003, těsně před začátkem války v Iráku. Pentagon poté zkoumal, zda lze její použití v boji ospravedlnit, a dospěl k závěru, že z hlediska mezinárodního práva nejde o nahodile zabíjející prostředek.

Nejničivější bomby autor: Info.cz

„Toto je správná munice na eliminaci překážek, jimž čelíme, a na udržení naší ofenzívy proti ISIS-K v pohybu," řekl agentuře Reuters šéf amerických a mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Nicholson. Uvedl přitom jednu ze zkratek používaných pro afghánskou organizaci islamistů.

V oblasti Nangarhár při protiteroristické operaci o víkendu zahynul jeden americký voják. Američané region společně se sousední provincií Kunar označují za hlavní působiště IS v Afghánistánu se 700 bojovníky. Afghánské úřady hovoří až o 1500 členech IS.

MOAB
MOAB je bomba 30 stop a 1,75 palce (9,17 m) dlouhá, v průměru 40,5 palce (102,9 cm) a vážící 22600 liber. Poloměr výbuchu je 450 stop (137,61 m), ale masivní tlaková vlna vytvořená výbuchem se schopná zničit oblast velkou jako 9 městských bloků. Kvůli svým rozměrům a váze musí být bomba shazována z nákladního letadla, obvykle C-130. Je naváděna pomocí systému GPS a využívá padáku k vytažení z nákladového prostoru letadla, tudíž může být shazována z větší výšky než její předchůdce BLU-82. MOAB používá 18700 liber explozivní náplně H6. Ačkoli její efekt byl často srovnáván s jadernou zbraní, má pouze zhruba tisícinu síly atomové bomby shozené na Hirošimu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud