Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spojené státy střílí po Islámském státu náboji s ochuzeným uranem

Spojené státy střílí po Islámském státu náboji s ochuzeným uranem

Ačkoliv předtím ujišťovaly, že náboje s radioaktivním obsahem v boji proti Islámskému státu nepoužijí, přece jenom k nim Spojené státy sáhly. Došlo k tomu v listopadu 2015 během dvou leteckých útoků na pozice Islámského státu v Sýrii. Serveru Foreign Policy informaci potvrdil mluvčí amerického ústředního velení (CENTCOM) Josh Jacques. Jedná se o první potvrzené užití vojenského materiálu tohoto druhu od invaze do Iráku v roce 2003. Koalice vedená USA tehdy vystřílela stovky tisíc radioaktivních nábojů, které měly místním způsobit vážné zdravotní problémy. 

V březnu 2015 mluvčí mezinárodní koalice, která pod vedením Spojených států bojuje s takzvaným Islámským státem v Sýrii a Iráku John Moore uváděl, že „Spojené státy ani jejich spojenci dosud nepoužily a ani nepoužijí k leteckým úderům munici s radioaktivním obsahem“.

O několik měsíců později ale bylo vše jinak. Mluvčí amerického ústředního velení (CENTCOM) Josh Jacques serveru Foreign Policy potvrdil, že ve dvou leteckých operacích proti Islámskému státu Američané použili munici s radioaktivním obsahem. Konkrétně se jednalo o údery z 16. a 22. listopadu 2015, během kterých zničilo americké letectvo na severovýchodě Sýrie téměř čtyři sta cisteren převážejících ropu.

Podle Foreign Policy není jasné, zda k leteckým úderům došlo poblíž obydlených oblastí. Přímé důsledky radioaktivní munice na zdraví obyvatel prozatím nejsou jednoznačně potvrzeny, ani vyvráceny. Irácká vláda nicméně ve zprávě, kterou v roce 2014 dávalo dohromady OSN, poukazovala na „škodlivé účinky“ radioaktivních nábojů, kterými během invaze do Iráku v roce 2003 koalice vedená USA střílela i v hustě obydlených oblastech.

Ochuzený uran vzniká jako odpadní produkt v procesu obohacování přírodního uranu 235, který se používá jako palivo v jaderných reaktorech, ale také pro vojenské účely. Střely s ochuzeným uranem jsou extrémně tvrdé a schopné proniknout do větší hloubky, proto se ochuzený uran využívá zejména pro výboru protipancéřových projektilů. Oproti přírodnímu uranu není ten ochuzený tak radioaktivní, stále je ale toxický a při proniknutí do těla může dle odborníků způsobovat zdravotní potíže. Jaké a jak vážné doposud ale nebylo dostatečně zmapováno. Hovoří se o zvýšeném riziku rakoviny a vrozených vad.

V oblasti mezinárodního práva se munice s radioaktivním obsahem pohybuje v šedé zóně, Organizace Spojených národů její užití v žádné ze svých konvencí výslovně nezakazuje. Ve Spojených státech dle Foreign Policy platí omezení na manipulaci se zbraní takového typu, v zámoří se její užití v obydlených oblastech už tak přísně nehodnotí.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744