Společné toalety ve školách nebo na soudech? V Berlíně je chtějí zavést Zelení | info.cz

Články odjinud

Společné toalety ve školách nebo na soudech? V Berlíně je chtějí zavést Zelení

Člen nové berlínské vlády za stranu Zelených Dirk Behrendt navrhuje, aby byly toalety ve veřejných budovách společné pro obě pohlaví. Plán, od kterého si slibuje „odstranění překážek každodenního života“, vychází ze záměru, který už před dvěma lety prosazovala pirátská strana. Jejím hlavním argumentem tehdy bylo ulehčit život transsexuálním osobám, které nemůžou bez problémů chodit ani na ženské ani na mužské záchody. 

Podle deníku Tagesspiegel legislativní návrh už Behrendt předal berlínskému parlamentu a brzy by se jím měla zabývat také berlínská správa nemovitostí, která vypracuje studii. Je třeba potřeba prozkoumat, jestli sloučení záchodků nebude v rozporu s předpisy na pracovišti.

Novinka se bude zkoušet v deseti vybraných budovách, mezi kterými je například škola, soud, úřad práce, policejní a hasičská stanice nebo finanční úřad. V březnu by mělo být jasné, kolik budou potřebné stavební úpravy stát.

Otázka, na jaké záchody mají chodit transsexuálové, před půl rokem vyvolávala silnou vlnu emocí také ve Spojených státech. Podle Obamovy administrativy by si totiž každý měl vybrat, zda půjde na ženské nebo pánské toalety, podle pocitu, ne podle údajů v rodném listě. Proti tomu se však postavilo víc než 20 amerických států, které podaly na federální vládu žalobu. Podle nich má být určujícím faktorem pohlaví, se kterým se člověk narodil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud