Společné vyšetřování otravy Skripala s Ruskem? Je to zvrhlý návrh, vzkazuje Británie | info.cz

Články odjinud

Společné vyšetřování otravy Skripala s Ruskem? Je to zvrhlý návrh, vzkazuje Británie

Britská delegace dnes na zvláštní schůzi Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu označila za zvrhlý návrh Ruska na společné britsko-ruské vyšetřování útoku v anglickém Salisbury. Podle britské delegace jde o snahu o odvedení pozornosti.

Před měsícem někdo v Salisbury nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok otrávil bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Londýn je přesvědčen, že za útokem je Rusko, což Moskva odmítá.

Kvůli kauze se dnes v Haagu sešla výkonná rada OPCW. Diplomaté ze 41 zemí, včetně Británie a Ruska, chtějí o záležitosti jednat za zavřenými dveřmi. O svolání porady požádalo Rusko.

Z haagské schůzky zatím není mnoho informací a jasné není ani to, jak dlouho by měla trvat. Britská delegace však na twitteru krátce komentovala ruský návrh na spolupráci britských a ruských vyšetřovatelů při objasňování kauzy.

„Jde o taktiku odvádění pozornosti a jenom další dezinformaci určenou k vyhýbání se otázkám, na které ruské úřady musí odpovědět,“ uvedla britská delegace.

Skripal a jeho dcera Julija byli 4. března nalezeni v jihoanglickém Salisbury v bezvědomí na veřejné lavičce. Británie tvrdí, že oba byli otráveni nervově látkou novičok, která byla vyvinuta v někdejším Sovětském svazu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud