Společník teroristy Abdeslama byl obviněn kvůli bruselským útokům | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Společník teroristy Abdeslama byl obviněn kvůli bruselským útokům

Společník teroristy Abdeslama byl obviněn kvůli bruselským útokům

Společník teroristy Salaha Abdeslama Sofiane Ayari byl v Belgii obviněn v souvislosti s vyšetřováním předloňských útoků v Bruselu. Ayari byl již stejně jako Abdeslam v dubnu odsouzen ke 20 letům za pokus o vraždu tří policistů během protiteroristického zátahu.

Tunisan Ayari byl spolu s Francouzem marockého původu Abdeslamem zadržen 18. března 2016 v Belgii. Čtyři dny poté zaútočili teroristé na bruselském letišti a v metru, přičemž zemřelo 32 lidí.

Podle belgické prokuratury se podařilo prokázat Ayariho spojení s tímto útokem a ve čtvrtek byl obviněn z účasti na činnosti teroristické skupiny.

Abdeslam se spolu s dalšími radikálními islamisty podílel na útocích, při nichž v listopadu 2015 zahynulo v Paříži 130 lidí. Jako jedinému se mu podařilo uprchnout do Belgie, kde se skrýval spolu s Ayarim. Policie je objevila a pokusila se je zadržet 15. března, dvojice však začala střílet na policisty, několik jich poranila a unikla. Dopadena byla po třech dnech.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.