Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sponzor republikánů spáchal sebevraždu. Spolu s Rusy chtěl získat e-maily Clintonové

Sponzor republikánů spáchal sebevraždu. Spolu s Rusy chtěl získat e-maily Clintonové

Republikánský sponzor Peter Smith spáchal sebevraždu. Smith loni před americkými prezidentskými volbami sestavil skupinu, která měla získat e-maily demokratické kandidátky Hillary Clintonové z jejích soukromých účtů. O smrti informoval list Chicago Tribune.

Smith minulý týden poskytl rozhovor listu Wall Street Journal, v němž tvrdil, že spolupracoval s ruskými hackery na získání asi 33 tisíc smazaných emailů. Předat je chtěl někdejšímu poradci prezidenta Donalda Trumpa Michaelu Flynnovi.

Flynn letos musel odstoupit z pozice poradce pro národní bezpečnost právě kvůli nevyjasněným vztahům s Kremlem. Vaz mu zlomily schůzky s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem.

Podle záznamů, které má Chicago Tribune k dispozici, zemřel Smith na zadušení v důsledku nedostatku kyslíku v uzavřené místnosti a jeho nahrazení heliem. Našli ho v hotelovém pokoji s pytlem přetaženým přes hlavu a zásobou helia. Jednaosmdesátiletý sponzor Republikánské strany po sobě zanechal dopis na rozloučenou.

V něm odmítá, že by se zabil kvůli nečestnostem v kampani. K radikálnímu kroku se rozhodl s ohledem na svůj špatný zdravotní stav a fakt, že mu vypršela životní pojistka.

Reportér Wall Street Journal, který Smithe zpovídal, tvrdí, že na něm nepoznal žádný náznak nemoci nebo plánu vzít si život. Klinika Mayo v blízkosti hotelu odmítla sdělit, jestli byl Smith její pacient. Jeden z jeho někdejších spolupracovníků ale uvedl, že si často stěžoval na potíže se srdcem.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1