Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spor o Kosovo by mohla vyřešit výměna území. Spojené státy jsou pro, plán má ale silné odpůrce

Spor o Kosovo by mohla vyřešit výměna území. Spojené státy jsou pro, plán má ale silné odpůrce

Spojené státy nevylučují možnost výměny území mezi Srbskem a Kosovem a nebudou se proti ní stavět, pokud se na tom obě strany dokážou dohodnout. Podle zpravodajského serveru BalkanInsight to v pátek v Kyjevě řekl poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton.

Washington podle Boltona nehodlá jakkoli vstupovat do kontroverzního nápadu, který se týká výměny teritoria mezi Srbskem a jeho bývalou autonomní oblastí. „Politikou USA je, že pokud na tom obě strany spolu dokážou pracovat a dosáhnou dohody, úpravu území nevyloučíme,“ řekl poradce.

„My v cestě stát nebudeme. A nemyslím si, že v Evropě někdo bude proti, když se tyto dvě strany sporu domluví na vzájemně uspokojivém řešení,“ dodal Bolton.

Srbský prezident Aleksandar Vučić ve čtvrtek řekl, že druhý zářijový víkend pojede do Kosova a pronese tam zásadní projev. Média očekávají, že konečně veřejnost seznámí se svým dlouho avizovaným plánem řešení problému kolem Kosova. S čím přijde, ale nikdo neví.

V poslední době se spekuluje o výměně severní části Kosova, kterou obývá silná srbská menšina, za oblast Preševského údolí, která přiléhá ke Kosovu a žije tam početná albánská menšina. Tato myšlenka má ale silné odpůrce jak v Kosovu, tak v Srbsku, ale i v některých evropských metropolích, především v Berlíně, kde se proti tomu důrazně vyslovila kancléřka Angela Merkelová.

Spojené státy a Evropská unie uznaly samostatnost Kosova v jeho bývalých administrativních hranicích. Srbsko nezávislost své provincie – s vydatnou podporou hlavně Ruska – odmítá a udržuje si značný vliv právě na severu Kosova. Nicméně trvající kosovský problém je překážkou na cestě do EU, a Bělehrad ho proto potřebuje vyřešit, a to spíš dřív než později.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232