Spor Trumpa s demokraty pokračuje. Odložte zprávu o stavu unie, vyzvala ho šéfka sněmovny | info.cz

Články odjinud

Spor Trumpa s demokraty pokračuje. Odložte zprávu o stavu unie, vyzvala ho šéfka sněmovny

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Nancy Pelosiová ve středu vyzvala prezidenta Donalda Trumpa, aby kvůli rozpočtové krizi odložil projev o stavu unie plánovaný na 29. ledna (ráno 30. ledna SEČ). Zatímco někteří další přední demokraté výzvu podpořili, republikáni hovoří o snaze za každou cenu brzdit Trumpovu politiku. Tradiční zpráva o stavu unie, kterou hlava státu pronáší před oběma komorami Kongresu, shrnuje názory Bílého domu na aktuální situaci v zemi a podává Kongresu informaci o prezidentových záměrech.

"S ohledem na bezpečnostní obavy navrhuji, abychom společně určili jiné vhodné datum, pokud nebude financování vlády tento týden obnoveno," napsala prezidentovi demokratická poslankyně, která se řadí k nejviditelnějším Trumpovým odpůrcům. Navrhla, aby prezident projev pronesl později, nebo aby ho předložil Kongresu 29. ledna v písemné podobě.

K výzvě se přidal i šéf demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer, podle něhož by neměl Trumpův projev zaznít dříve, než budou peníze pro úřady odblokovány.

Bílý dům dosud na výzvy nereagoval. Z republikánského tábora se však ozvalo několik kritických hlasů. Podle kongresmana Jima Jordana z konzervativního republikánského křídla Pelosiové návrh dokládá, že se demokraté "více soustředí na to, aby zastavili prezidenta, než aby sloužili své zemi".

S technickým zabezpečením projevu by na straně úřadů alespoň podle ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenové neměl být problém. Nielsenová uvedla že její úřad i tajná služba chránící prezidenta jsou připraveny zabezpečit uspořádání jeho projevu v Kongresu v původním termínu.

Americká vláda je bez peněz od 22. prosince, kdy se zastavil přísun financí kvůli sporu prezidenta s demokratickými kongresmany o stavbě zdi na hranicích USA s Mexikem. Trumpodmítá peníze uvolnit, dokud nebude Kongres souhlasit s uhrazením 5,7 miliardy dolarů (necelých 130 miliard korun) na stavbu zdi či ocelového plotu. Demokraté nehodlají ustoupit a doporučují obnovit financování vlády alespoň dočasně, než bude spor vyřešen. Republikáni pokus o kompromis odmítli jako "politické divadlo".

Zpráva o stavu unie, jejíž přednesení prezidentům ukládá ústava, se zpravidla připravuje několik měsíců. Možnost promluvit před shromážděnými členy obou parlamentních komor američtí prezidenti často využívají k ohlášení svých zásadních rozhodnutí. Trump svou první zprávu přednesl loni a nabídl v ní opozičním demokratům "vstřícnou ruku".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud