Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sporné pasáže z memoranda vyřadíme, slibují demokraté. Doufají, že ho Trump potom zveřejní

Sporné pasáže z memoranda vyřadíme, slibují demokraté. Doufají, že ho Trump potom zveřejní

Podle poslance Adama Schiffa jsou demokraté ochotni vyřadit některé pasáže ze svého memoranda o postupu FBI při vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby v USA, které prezident Donald Trump odmítl kvůli utajovaným skutečnostem zveřejnit. Schiff je členem výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb.

Memorandum demokratů je odpovědí na zprávu republikánů, která vyšetřovatele FBI obviňuje ze zaujatosti proti Trumpovi při vyšetřování ruské kauzy. Zatímco republikánský dokument Trump navzdory odporu FBI odtajnil, memorandum demokratů uvolnit odmítá. Obsahuje prý příliš mnoho citlivých informací, které jsou předmětem utajení.

Bílý dům o víkendu demokraty ujistil, že jakmile své prohlášení "vyčistí", prezident je bez námitek zveřejní.

Záležitost se stala předmětem vyhroceného sporu: demokraté Trumpa obviňují z nadržování republikánům a ze snahy poškodit FBI, republikáni zase hovoří o pasti, kterou na hlavu státu nastražili demokraté záměrným zařazením tajných informací do svého memoranda. Trumpa tak prý teď mohou obviňovat z nedostatku transparentnosti.

Schiff prohlásil, že demokraté obsah svého memoranda konzultují s FBI a jsou připraveni vyřadit veškeré pasáže, které by mohly poškodit zdroje a metody vyšetřovatelů. Doufají prý, že pak Trumpovy výhrady odpadnou.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1