Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spory zažehnány. Íránští muslimové budou moci na letošní pouť do Mekky

Spory zažehnány. Íránští muslimové budou moci na letošní pouť do Mekky

Loňské pouti do Mekky se íránští věřící nezúčastnili. Důvodem bylo politické napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Saúdskoarabská agentura SPA teď oznámila, že letos budou mít íránští muslimové povoleno se zúčastnit. Muslimská pouť, která každý rok přiláká na dva miliony věřících, připadne na přelom srpna a září. 

„Saúdskoarabské ministerstvo pro záležitosti hadždže (pouti) a íránská organizace pro hadždž zajistily vše, aby se íránští poutníci mohli pouti roku 1438 zúčastnit,“ oznámila SPA s použitím islámského letopočtu. Írán zprávu zatím nepotvrdil.

Íránská agentura Tasním už ale začátkem března oznámila, že Írán letos do Mekky vyšle 80 000 poutníků. Muslimské pouti, kterou má aspoň jednou za život vykonat každý vyznavač islámu, se každoročně účastní na dva miliony věřících.

Íránci na pouť loni nejeli, protože se Teherán a Rijád nedohodly na zajištění bezpečnosti. Spory vyvolal incident v roce 2015, kdy se v Mekce srazily dva proudy postupujících poutníků a navzájem se ušlapaly. Neštěstí nepřežily stovky lidí, mezi nimiž bylo podle Íránu 464 jeho občanů. Írán tehdy obvinil Saúdskou Arábii z organizačního pochybení a loni svým občanům zakázal jet do Mekky.

Šíitský Írán a sunnitská Saúdská Arábie jsou regionální soupeři a nemají navázané diplomatické vztahy. Saúdská Arábie viní Teherán z podněcování šíitských revolt v některých sunnitských zemích Perského zálivu, stojí proti sobě také v jemenské válce, v níž Írán podporuje šíitské povstalce a Saúdská Arábie jemenskou vládu.

Saúdskoarabské ministerstvo pro záležitosti pouti dnes oznámilo, že si království, coby kolébka islámu, přeje uvítat „poutníky z různých zemí a různého původu“.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1