Spory zažehnány. Íránští muslimové budou moci na letošní pouť do Mekky | info.cz

Články odjinud

Spory zažehnány. Íránští muslimové budou moci na letošní pouť do Mekky

Loňské pouti do Mekky se íránští věřící nezúčastnili. Důvodem bylo politické napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Saúdskoarabská agentura SPA teď oznámila, že letos budou mít íránští muslimové povoleno se zúčastnit. Muslimská pouť, která každý rok přiláká na dva miliony věřících, připadne na přelom srpna a září. 

„Saúdskoarabské ministerstvo pro záležitosti hadždže (pouti) a íránská organizace pro hadždž zajistily vše, aby se íránští poutníci mohli pouti roku 1438 zúčastnit,“ oznámila SPA s použitím islámského letopočtu. Írán zprávu zatím nepotvrdil.

Íránská agentura Tasním už ale začátkem března oznámila, že Írán letos do Mekky vyšle 80 000 poutníků. Muslimské pouti, kterou má aspoň jednou za život vykonat každý vyznavač islámu, se každoročně účastní na dva miliony věřících.

Íránci na pouť loni nejeli, protože se Teherán a Rijád nedohodly na zajištění bezpečnosti. Spory vyvolal incident v roce 2015, kdy se v Mekce srazily dva proudy postupujících poutníků a navzájem se ušlapaly. Neštěstí nepřežily stovky lidí, mezi nimiž bylo podle Íránu 464 jeho občanů. Írán tehdy obvinil Saúdskou Arábii z organizačního pochybení a loni svým občanům zakázal jet do Mekky.

Šíitský Írán a sunnitská Saúdská Arábie jsou regionální soupeři a nemají navázané diplomatické vztahy. Saúdská Arábie viní Teherán z podněcování šíitských revolt v některých sunnitských zemích Perského zálivu, stojí proti sobě také v jemenské válce, v níž Írán podporuje šíitské povstalce a Saúdská Arábie jemenskou vládu.

Saúdskoarabské ministerstvo pro záležitosti pouti dnes oznámilo, že si království, coby kolébka islámu, přeje uvítat „poutníky z různých zemí a různého původu“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud