Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spravedlnost po 38 letech. V New Yorku odsoudili bestiálního vraha chlapce „z krabic od mléka“

Spravedlnost po 38 letech. V New Yorku odsoudili bestiálního vraha chlapce „z krabic od mléka“

Téměř 40 let starý a mimořádně sledovaný případ záhadného zmizení malého Etana Patze se dočkal rozuzlení. Nejvyšší soud v New Yorku uznal vinným z únosu a vraždy tehdy šestiletého chlapce 56letého Pedra Hernandeze.

Ten případ New York šokoval a policie si s ním dlouho nevěděla rady. 25. května 1979 pustili rodiče malého Etana samotného na autobus, který ho měl odvést do školy. Ve čtvrti SoHo na Manhattanu to měl na zastávku jen dva bloky, doslova pár minut cesty. Rodiče Etana přesto už nikdy neviděli.

V následujících dnech New York obsypaly plakáty s fotkou zmizelého chlapce. Město bylo na nohou. Policie ale působila bezradně. Vůbec poprvé tehdy sáhla ke kroku, který později při hledání zmizelých zevšedněl. Etanovu fotografii natiskla na kartony s mlékem.

Soud s jeho vrahem však proběhl až v době, kdy by z malého kluka, jehož tělo nikdy nenašli, byl už několik let čtyřicátník. Přes všechny spekulace o možných vinících nakonec justice uznala vinným 56letého Pedra Hernandeze.

Ten se v roce 2012 k činu přiznal. Tehdy pracoval v obchodě, do kterého chlapce nalákal otázkou, jestli nechce vodu. Poté ho zavedl do sklepa a uškrtil. Jeho tělo rozřezal na kusy a v plastových pytlích ho hodil do kontejneru.

„Nevím, proč jsem to udělal. Nemohl jsem si pomoci. Cítil jsem, že je to silnější než já,“ vysvětloval.

Soud s Hernandezem proběhl už v roce 2015. Tehdy se však dostal do stavu, kdy se porota nedokázala na verdiktu shodnout. Hernandez totiž trpí schizofrenií. U mediálně známého případu existovala možnost, že si celou vraždu vymyslel jen ve své hlavě.

I proto FBI považovala za pravděpodobnějšího viníka Josého Antonia Ramose. Ten měl pedofilní sklony, navíc měl k chlapci blízko, neboť byl přítelem jeho chůvy. Ramos sice prozradil, že podobného kluka skutečně vylákal ze zastávky domů a znásilnil, vraždu ale popíral.

Ramos byl u soudu hned dvakrát. První proti němu žádné důkazy nenašel a muže osvobodil. Etanovi rodiče ho zažalovali alespoň v občanskoprávním sporu. V tomto případě soud uznal Ramose za chlapcovo zmizení zodpovědným a nařídil mu uhradit odškodné dva miliony dolarů.

Nyní je vše jinak. Proti Hernandezovi u soudu svědčili členové jeho náboženské skupiny, jimž se už v roce 1979 svěřil, že zabil dítě. To samé tvrdila i jeho žena, která si ještě před svatbou myslela, že napadl teenagera. Po sňatku však našla u svého muže Ethanovu fotografii z jednoho z plakátů vyzývajícím k hledání.

Rozhodnutí podepřelo i Hernandezovo vyprávění. Ten událost popsal naprosto racionálně. Nepomohlo mu ani, že se měsíc po zmizení přestěhoval z Manhattanu zpět do New Jersey. Opačným směrem mířil přitom jen krátce před vraždou.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744