Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spuštění brexitu je na spadnutí. Co přesně se bude dít dál?

Spuštění brexitu je na spadnutí. Co přesně se bude dít dál?

Britská premiérka Theresa Mayová má už vše potřebné, aby mohla zahájit vyjednávání o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Článek 50, který je formálním nařízením o opuštění EU, potvrdila jak vláda, tak i královna. Mayová oznámila, že článek „aktivuje“ poslední týden v březnu. Fakticky tím spustí obří mašinérii brexitu, na jehož dojednání mají obě strany 18 měsíců. Podle některých analytiků to ale stačit nebude.

V sídle vlády ve Westminsteru se den, kdy Británie opustí 40leté partnerství s kontinentem, označuje jako B-Day. Jeho přesné načasování je nyní na premiérce. Formálně brexit začne momentem, kdy Británie doručí článek 50 s průvodním dopisem do sídla Evropské rady. Zatím není ale určeno, jak se to stane. Podle serveru Politico není vyloučené ani doručení emailem.

Oficiální oznámení

U tak důležitého dokumentu se ale stále zřejmě předpokládá určité dekorum. Jako vhodným „poslem špatných zpráv“ přichází v úvahu například Tim Barrow, který je zmocněncem Velké Británie pro jednání s EU.  Průvodní dopis prý nebude nijak konkrétní, co se týče postupu, bude v něm ale předpokládané datum zahájení vyjednávání i doba, po kterou by mělo trvat.

Předseda Evropské rady Donald Tusk minulý týden prohlásil, že na odpověď Mayové bude potřebovat pouhých 48 hodin. V dopise navrhne základní harmonogram vyjednávání, i když se předpokládá, že bude spíše velice přibližný. V odpovědi by měl také Tusk navrhnout datum mimořádného setkání členských zemí unie, jeho hlavním tématem bude brexit.

Kolize s volbami

A zde předpovědi postupu brexitu začínají být nejasné. Pokud Mayová skutečně aktivuje článek 50 na konci března, jeví se jako pravděpodobné setkání lídrů zemí evropské sedmadvacítky koncem dubna nebo začátkem května. V tom případě ale hrozí kolize termínů s francouzskými volbami, jejichž první kolo se koná 23. dubna a druhé 7. května. Podle diplomatických zdrojů se prý Francouzi v tomto případě pokusí termín jednání posunout až na konec května.

Na tomto setkání musí země ustanovit svůj mandát a přesnější harmonogram a podmínky vyjednávání o vystoupení. O výsledku musí následně Rada informovat Evropskou komisi, která začne jednání připravovat detailněji. Finální návrh následně musí Komise zaslat ještě jednou lídrům zemí EU ke schválení. Než se tak stane, nemůže hlavní evropský vyjednavač Michel Barnier zatím nic dělat. Předpokládá se, že země mandát schválí nejdříve v květnu, může se to ale protáhnout až do července.

Vyjednávání o vyjednávání

První setkání pak budou ze začátku spíše orientační a určí konkrétní detaily postupu jednání o brexitu. Podle předpokladů se na nich určí, kolik schůzek a jak často bude nebo kteří specialisté se vyjednávání zúčastní. „Vyjednávání o průběhu vyjednávání“ se bude údajně konat většinou v Bruselu, ale nejen tam. Pokud se při následných jednáních strany na něčem neshodnou, ať to budou finance, nebo lidskoprávní problematika, spor budou řešit vedoucí představitelé EU.

Po formálních upřesněních pak začnou finální jednání o brexitu. Podle zpráv z Bruselu bude zřejmě prvním úkolem dojednání výše „účtu“, který by měla Británie Unii vyplatit za svůj odchod, mluví se o 53 miliardách liber. Až se vyjednavači shodnou na tomto bodu, postoupí jednání k budoucímu obchodnímu partnerství.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744