Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Srazila Clintonové vaz FBI?

Srazila Clintonové vaz FBI?

Stoupenci Hillary Clintonové se jen těžko srovnávají s její porážkou. Velká část z nich ji dává za vinu FBI, která krátce před volbami oznámila, že bude vyšetřovat novou várku jejích e-mailů z doby, kdy vedla americkou diplomacii. 

Přestože ještě před samotným hlasováním agentura oznámila, že demokratickou kandidátku stíhat nebude, část voličů mohla znovu otevřená aféra ovlivnit. Na adresu šéfa FBI Jamese Comeyho tak z demokratického tábora zaznívá tvrdá kritika. Jako muže, který možná rozhodl volby, ho vnímá i řada politických komentátorů.

„Comey by měl být obžalovaný za ovlivňování voleb."
Anna Brenoffová, Huffington Post

„Ptal jsem se demokratického stratéga, který má ke Clintonové blízko, co se děje. Odpověděl: 'Jedním slovem: Comey,' "napsal na svém Twitteru Chris Cillizza z The Washington Post.

„Pokud Trump vyhraje, předpokládám, že bude dlužit 'velký dík' Jimu Comeymu," reagoval podobně komentátor New York Times Nicholas Kristof.  

Propad v průzkumech

Server Politico upozorňuje na to, že částečné důkazy o vlivu Comeyho kroků na výsledek voleb, existují. Před jeho oznámením, že se agentura bude zabývat komunikací nalezenou na počítači Anthony Weinera, Clintonové analytický server FiveThirtyEight předpovídal šanci na výhru 81 procent. Po 28. říjnu už jen 65. 

„Comey by měl být obžalovaný za ovlivňování voleb," napsala na svém facebookovém účtu komentátorka Huffington Post Anna Brenoffová. „Třetina voličů hlasovala během devíti dnů mezi tím, kdy oznámil její vyšetřování a kdy řekl 'nic se neděje.' "

Demokratka Nancy Pelosiová pak novinářům ještě před vyhlášením voleb řekla, že dopis, který Comey do Kongresu poslala zafungoval jako „Molotovův koktejl" vhozený do Clintonové kampaně.

 

Budoucnost FBI

Minimálně v prvních dnech tak bude James Comey, ať už právem, nebo ne, sloužit jako obětní beránek. On sám zatím na kritiku nijak nereagoval. Otázkou teď zůstává, jaká bude jeho pozice po volbách. Comey je momentálně v necelé třetině svého desetiletého mandátu. Podporu Donalda Trumpa ale úplně jistou nemá. Vítěz voleb Comeyho v průběhu kampaně střídavě chválil a zatracoval. Několikrát navíc zpochybil jeho motivy a úsudek. 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744