Srbové podezírají firmu Zemanova sponzora Strnada z podílu na praní špinavých peněz | info.cz

Články odjinud

Srbové podezírají firmu Zemanova sponzora Strnada z podílu na praní špinavých peněz

Loni v srpnu přinesla média zprávu, že skupina Czechoslovak Group (CSG) největšího českého zbrojaře a sponzora prezidenta Miloše Zemana Jaroslava Strnada expanduje v Srbsku. Jako jediná společnost, která se účastnila vládního tendru, nabídla převzetí krachujícího státního podniku IMK 14. Oktobar v Kruševaci. Na Balkáně ovšem celá transakce v současnosti vyvolává podezření.

Srbské strojírny, jejichž výroba zahrnovala rypadla, pásové traktory, ale i zbrojní výrobu, jako jsou díly pro tanky či velkokalibrovou munici, zaměstnávaly v nejlepších dobách osm tisíc lidí. Po rozpadu Jugoslávie docházelo k postupnému útlumu, přičemž v roce 2015 musela zadlužená společnost radikálně omezit výrobu a propustit většinu zaměstnanců.

Strnadova srbská dceřiná firma SCMG – 14. Oktobar, jejímž ředitelem je Vojislav Sparavalo, koupila společnost za velmi výhodnou cenu 100 milionů korun, přičemž odhady hovořily až o desetinásobku výrobního kapitálu. Odpůrci této privatizace kritizují, že nový majitel chce z několika závodů zachovat pouze centrální výrobu v Kruševaci.

„Naší vizí je vrátit do dnes téměř opuštěných prostor původní výrobu a vytvořit synergie s dalšími firmami ze skupiny MSM Group i holdingu Czechoslovak Group. Jsme odhodlaní co nejdřív ukončit živoření společnosti IMK 14. Oktobar a nastartovat její rozvoj,“ řekl tehdy prezident slovenské společnosti MSM Group Marián Goga, spadající do Strnadova impéria.

„Výrobu symbolicky převezmeme 14. října, v den výročí Dne osvobození Kruševace za druhé světové války, podle něhož dostala továrna jméno,“ uvedl ředitel SCMG Sparavalo počátkem října při podpisu smlouvy. Tehdy slíbil, že k dosavadním 130 zaměstnancům do konce roku přibude dalších 150 lidí.

Slavnostního předání společnosti IMK 14. Oktobar do rukou holdingu Czechoslovak Group se zúčastnily i srbské politické špičky v čele s premiérkou Annou Brnabičovou a dalšími členy vlády. Jenomže tím dobré zprávy skončily.

Praly se špinavé peníze?

Chorvatská redakce zpravodajského serveru Deutsche Welle přinesla následně zprávu (3. 12. 2017, „Česká stopa vede ke Gruevskému“), že makedonské úřady prověřují, zda se při srbské akvizici Czechoslovak Group nepraly špinavé peníze.

S tímto závažným odhalením přišel lídr srbské Národní strany Vuk Jeremič, který tvrdí, že představitelé bývalého makedonského režimu skupují za špinavé peníze i firmy v Srbsku. Hlavní osobou těchto aktivit je podle jeho slov bývalý šéf tajné služby a blízký přítel makedonského expremiéra Nikoly Gruevského Sašo Mijalkov.

Do tohoto portfolia Jeremič zařadil i centrálu továrny IVK 14. Oktobar v Kruševaci. „V panice začali peníze z Makedonie vyvádět ti, kteří jsou součástí režimu Nikoly Gruevského,“ prohlásil šéf srbské opoziční Národní strany pro televizní stanici „Naša“. Podle něj jsou na základě „různých scénářů“ za špinavé peníze skupovány firmy přes daňové ráje, Nizozemsko a Českou republiku, přičemž hlavní roli v těchto operacích hraje Mijalkov.

Jeremič se vyjádřil i k převzetí strojíren IVK 14. Oktobar v Kruševaci Strnadovou skupinou CSG. „Šlo jen o uchvácení majetku a propuštění pracovníci nebyli přijati zpět do práce. V této chvíli se blíží k závěru vyšetřování v Makedonii, ale i mezinárodních orgánů,“ tvrdí a vyzval srbské orgány, aby kauzu „14. Oktobar“ vyšetřily, stejně jako obchodní vazby Mijalkova a Sparavala.

„Bude to velká ostuda. Jde o praní špinavých peněz a nikoli o hledání strategického partnera,“ dodal Jeremič.

Deutsche Welle dále rozvíjí propojení skupiny Czechoslovak Group se Sašou Mijalkovem přes ředitele SCMG Sparavala. Podle zjištění mezinárodního Centra pro sledování korupce a organizovaného zločinu (OCCRP) jsou Vojislav Sparavalo a jeho bratr Dejan dlouhodobými obchodními partnery Saši Mijalkova, a jednu dobu byli dokonce všichni tři přihlášeni na stejné adrese v Praze.

Tunelářská síť

Jak uvádějí autoři článku, bratři Sparavalové vlastní v České republice desítky firem a mnoho nemovitostí v hodnotě několika desítek milionů eur. S Mijalkovem spolupracují od devadesátých let a na našem území je přímo propojuje firma Servis Point MM, která je momentálně v likvidaci. To však neznamená, že nemůže být podle potřeby znovu aktivována, naposledy v dubnu 2016.

OCCRP zveřejnila v polovině roku 2014 zprávu, že bratři Sparavalové prostřednictvím sítě svých firem v České republice úzce spolupracují s významnými zbohatlíky pocházejícími z bývalé Jugoslávie. Mezi nimi byl i bývalý chorvatský generál Vladimir Tagorec, který byl loni v dubnu v Rakousku odsouzen za zpronevěru úvěru od Hypo Alpe Adia Bank.

Mijalkov jako hlavní součást této neprůhledné struktury provozoval soukromý byznys v České republice i tehdy, když byl v letech 2006 až 2015 ředitelem makedonské tajné služby. Svoje obchodní aktivity má dodnes podle řady indicií i na území Makedonie.

„Makedonská Speciální prokuratura v současnosti vede proti Mijalkovovi trojí vyšetřování, protože ho viní z nezákonných odposlechů, zneužití pravomoci a mučení. Mijalkov je blízkým příbuzným bývalého premiéra Nikoly Gruevskjého, proti němuž je rovněž vedena řada vyšetřování. Pokud budou shledáni vinnými, hrozí oběma vysoké tresty odnětí svobody,“ uzavírá Deutsche Welle.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud