Články odjinud

Srílanský premiér rezignoval. Chce tak ukončit politickou krizi, která zemi sužuje řadu týdnů

Srílanský premiér rezignoval. Chce tak ukončit politickou krizi, která zemi sužuje řadu týdnů

Srílanský premiér Mahinda Radžapaksa rezignoval. Oznámili to premiérův syn a další zákonodárce Radžapaksovy strany. Premiér tak chce ukončit politickou krizi, která ostrovní stát v Indickém oceánu sužuje už sedm týdnů.

„Právě před členy strany podepsal (premiér) rezignační dopis,“ citovala agentura Reuters svůj stranický zdroj. Premiérův syn Namal Radžapaksa oznámil, že jeho otec promluví ještě dnes k národu.

Politická krize na Srí Lance vypukla poté, co prezident Maithripala Sirisena koncem října odvolal svého bývalého spojence, premiéra Ranila Vikremasingheho, a nahradil ho bývalým prezidentem Mahindou Radžapaksou. Následně prezident rozpustil parlament a požadoval vypsání předčasných voleb.

Ve čtvrtek ústavní soud jednohlasně rozhodl, že prezidentovo nařízení bylo neústavní. Zákonodárný sbor dosazenému premiérovi Radžapaksovi a jeho vládě dvakrát vyslovil nedůvěru.

Současný politický pat výrazně oslabil srílanskou měnu a způsobil zmatek na trzích s akciemi a dluhopisy. Rovněž zavdal příčinu k obavám, že země nebude schopna splácet dluhy, které nashromáždila kvůli financování obnovy Srí Lanky po 26leté občanské válce. Ta skončila v roce 2009.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud