Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stabilita uprostřed chaosu. Tři muži, kteří krotí Trumpovy impulzivní nápady a můžou zabránit válce

Stabilita uprostřed chaosu. Tři muži, kteří krotí Trumpovy impulzivní nápady a můžou zabránit válce

Jeho tweety a prohlášení někdy přivádí svět k údivu. Třeba, když hrozí Severní Koreji ohnivou zlobou nebo skrze sociální síť zakazuje transsexuálům sloužit v armádě. V případě Donalda Trumpa je však rozdíl mezi slovy a činy. Dost často totiž finální rozhodnutí ovlivňují jeho poradci.

Říká jim „moji generálové“ a někteří členové štábu s nimi mají problémy. Ministr obrany James Mattis, poradce pro národní bezpečnost Herbert McMaster a personální šéf Bílého domu John Kelly patří ke klíčovým mužům Donalda Trumpa. A svět je vnímá jako pojistku stability uprostřed chaosu.

Sám Trump totiž v lednu usedl do prezidentského křesla bez politických zkušeností. Byznysmen a televizní superstar netušil téměř nic o otázkách národní bezpečnosti. Američtí spojenci tak netrpělivě čekali, co se bude dít.

Trump místy působí jako neřízená střela. Když na Twitteru prezentoval zákaz služby transsexuálů v armádě, tvrdil, že ho prokonzultoval s generály. Mattis však o ničem nevěděl. Pentagon následně oznámil, že dokud mu prezident neoznámí změnu pravidel oficiálně, nic se nemění.

Nyní Mattis s McMasterem vymýšlí strategii, jak zneškodnit severokorejskou hrozbu. A zatímco šéf Bílého domu mluví o „ohnivé zlobě“, jeho muži se mu snaží vysvětlit, jak riskantním krokem by preventivní úder byl. Podle časopisu Newsweek se spíše přiklánějí ke kyberútoku, který by zasáhl rakety KLDR.

Lidé kolem prezidenta věří, že rizika chápe. „Jeho rétorika je možná ostrá, ale rozhodnutí tak impulzivní nebudou. Budou velice rozvážná,“ praví nejmenovaný člen Národní bezpečnostní rady.

Zvlášť Mattisovo angažmá u Trumpa je pro mnoho jeho známých překvapivé. Navzdory tomu, že nikdy nepatřil mezi jeho podporovatele a s některými výroky v kampani měl problém, je nyní de facto ústřední postavou Bílého domu.

Trump mu dal prostor, aby přenastavil politiku USA na Blízkém východě. Mattis podporoval bombardování Sýrie po dubnovém chemickém útoku. Když se ale Trump rozplýval nad blokádou Kataru, Mattis mu prozradil, že v zemi mají klíčovou leteckou základnu. Nadšení rázem opadlo.

McMasterova role začala posilovat s nástupem nového personálního šéfa Johna Kellyho. Ten si vymínil výraznou svobodu rozhodování. „Budu si dělat věci po svém, nebo to místo nevezmu,“ řekl Trumpovi, který souhlasil.

Kelly se nejenže zbavil prostořekého šéfa komunikace Anthonyho Scaramucciho, ale zároveň dal McMasterovi s Mattisem pravomoc najímat a propouštět některé zaměstnance. McMaster okamžitě propustil čtyři lidi loajální ke Stevu Bannonovi, hlavnímu Trupovu poradci s krajně pravicovou minulostí a „strážci předvolebních slibů“, s nímž má dlouhodobě vyhrocené vztahy. Tím utužil svoji pozici v týmu.

Nyní se trojice vysloužilých generálů snaží uhasit severokorejskou krizi bez toho, aby svět zažil jadernou válku. „Dobrá zpráva je, že je prezident takřka vždy poslouchá. Takže i když možná říká šílenosti, nic šíleného nakonec neudělá,“ dodává osoba blízká McMasterovi.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744