Články odjinud

Stali jste se obětí ruské propagandy? Twitter by vám to už brzy mohl říct

Stali jste se obětí ruské propagandy? Twitter by vám to už brzy mohl říct

Twitter plánuje informovat uživatele, které zasáhla ruská propaganda před prezidentskými volbami v USA. Ve středu to před výborem amerického Senátu prohlásil ředitel veřejné politiky firmy Carlos Monje. Podobný krok už dříve ohlásili zástupci Facebooku.

Monje odpovídal na doraz senátora Richarda Blumenthala. Řekl, že jeho společnost pracuje na identifikaci a informování uživatelů, kteří byli během předvolební kampaně v roce 2016 vystaveni tweetům z účtů napojených na Agenturu pro výzkum internetu, jež je považována za prodlouženou ruku ruské vlády.

Mluvčí Twitteru na dotazy ohledně dalších kroků sociální sítě odmítla odpovědět. Už dříve učinil podobné prohlášení Facebook. Ten následně v prosinci vytvořil portál, na němž uživatelé mohou zjistit, zda sledovali účty vytvořené Agenturou pro výzkum internetu.

Zpravodajci a kongresoví vyšetřovatelé dospěli k závěru, že Rusko využilo Twitter a Facebok k distribuci propagandy a dezinformací během kampaně před prezidentskými volbami v USA v roce 2016. Mnoho jejich materiálů mělo za cíl poškodit demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

Na rozdíl od Facebooku a Twitteru se k informování uživatelů zatím nemá třetí velký technologický hráč. Senátora Blumenthala zklamalo, že vyjádření zástupců Googlu. Ti napsali, že z podstaty jejich platformy je složité vědět, kdo si obsah publikovaný na webech společnosti prohlíží.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

Články odjinud