Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stamiliardová privatizace ropné Rosněfti. Zatčení ministra ji podle Putina nezastaví

Stamiliardová privatizace ropné Rosněfti. Zatčení ministra ji podle Putina nezastaví

Větší skandál v Rusku už dlouho neměli. Dosud nikdy si tamní bezpečnostní složky nepřišly pro ministra. Až do letošního listopadu. Někdejší šéf hospodářství Alexej Uljukajev padl do léčky vyšetřovatelů, následovalo obvinění z korupce a rychlý odchod z funkce. Jeho počínání podle vyšetřovatelů úzce souviselo s ropnou Rosněftí – státním gigantem, kterého chce Moskva částečně zprivatizovat.

Nejde o drobnosti – ve hře je 300 miliard korun. A těmito penězi Rusko nadále počítá, jak nepřímo potvrdil prezident Putin. Zatčení ruského ministra hospodářství Uljukajeva podle něj nemá žádný dopad na současné privatizační plány, ani na prodej podílu v největší ruské ropné společnosti Rosněfť. Řekl to na tiskové konferenci po skončení summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Limě. 

Privatizace Rosněfti
Uljukajev v listopadu uvedl, že prodej 19,5 procenta akcií Rosněfti by měl vynést minimálně 748,3 miliardy rublů (295,5 miliardy Kč). Předpokládá se, že podíl ještě letos koupí sama Rosněfť a v prvním čtvrtletí příštího roku jej prodá soukromým investorům. (Zdroj: ČTK)

Rusko hodlá ještě v letošním roce prodat skoro pětinový podíl ve státní společnosti Rosněfť. Privatizaci státního majetku má přitom na starosti právě ministerstvo hospodářství. "Privatizační plány přehodnocovat nebudeme," řekl Putin.

Uljukajev byl zadržen kvůli podezření z přijetí úplatku dva miliony dolarů (přes 50 milionů Kč). Peníze měl dostat za pozitivní posudek k převzetí regionální společnosti Bašněfť firmou Rosněfť. Putin Uljukajeva krátce po zatčení zbavil funkce.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1