Staré pořádky nebo revoluce? Rakušané rozhodují o prezidentovi | info.cz

Články odjinud

Staré pořádky nebo revoluce? Rakušané rozhodují o prezidentovi

Opakované druhé kolo prezidentské volby poutá mimořádnou pozornost. Proti sobě stojí Alexander Van der Bellen – nezávislý kandidát, který má blízko k Zeleným – a Norbert Hofer, kandidát Svobodné strany Rakouska, kterého provází nálepka „populista“. Síly jsou mimořádně vyrovnané. Volba přitom do velké míry určí budoucnost země, jakkoli je funkce prezidenta spíše ceremoniální.

Hmatatelné napětí, ale i únava. Alpská země žije už skoro rok v permanentní kampani a mnoho lidí už je politikou otrávených. Teď na nich závisí, jestli si země udrží tradiční tvář, nebo se vydá vstříc radikálním změnám, po kterých volá populista Hofer, muž jedoucí na vlně „anti-systémových“ stran slibujících konec starých a prý přežitých pořádků, který je po vítězství Donalda Trumpa v USA o to sebevědomější. 

Volební místnosti se (až na výjimky) otevřely v sedm hodin ráno a rozhodnout může přes šest a čtvrt milionu voličů. Oficiální výsledky se dozvědí nejspíš až v úterý. Úřady po předchozím fiasku nechtějí nechat nic náhodě, a budou dělat vše pro to, aby sledovaná volba byla nezpochybnitelná.

Hlasovací lístekHlasovací lístekautor: Shutterstock

První odhady budou tradičně známé krátce po uzavření místností, stejně jako v květnu ale bude nutné počkat i na hlasy zaslané poštou – v prvním termínu voleb právě ony rozhodly o mimořádně těsném vítězství Alexandera Van der Bellena, než soud výsledky kvůli pochybnostem zrušil a nařídil druhé kolo volby opakovat.

Podle průzkumů veřejného mínění se dá čekat, že účast bude nižší než v květnu, kdy se druhého kola voleb zúčastnilo téměř 73 procent voličů.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud