Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Starosta New Yorku Blasio měl porušit americké i mexické imigrační zákony, jeho úřad obvinění odmítá

Starosta New Yorku Blasio měl porušit americké i mexické imigrační zákony, jeho úřad obvinění odmítá

Newyorský starosta Bill de Blasio se svou ochrankou porušil během návštěvy hranice u texaského města El Paso mexické i americké imigrační zákony. Podle agentury AP to tvrdí americká celní a pohraniční stráž v dopise zaslaném šéfovi newyorské policie Jamesi O'Neillovi. Úřad starosty obvinění odmítá a tvrdí, že vše bylo na základě povolení.

Demokrat de Blasio, který tvrdě kritizuje přísnou přistěhovaleckou politiku prezidenta Donalda Trumpa, se u hranic s Mexikem sešel koncem června se zhruba 20 dalšími americkými starosty. Stalo se tak poté, co Trump dekretem zastavil spornou praxi odebírání dětí migrantům, kteří vstoupili do USA nelegálně.

De Blasio chtěl navštívit pohraniční středisko pro zadržování odebraných dětí, správa centra mu ale vstup zamítla. Starosta poté podle dopisu přešel do Mexika a následně opět do USA, aby se dostal na místo, ze kterého měl na dětské zařízení výhled.

Uniformovaný člen pohraniční stráže si skupiny, která u pohraniční řeky Rio Grande středisko fotografovala, všiml. Dotázal se jí, zda ji kvůli povolení doprovází někdo z pohraniční jednotky. Příslušník newyorské policie, která za ochranu starosty města zodpovídá, odpověděl, že doprovod skupina nemá. Pohraničník se poté zeptal, jak se tam starosta s ostatními dostal, na což dostal odpověď v podobě ukázání směru na Mexiko.

Pohraničník jim poté řekl, že nelegálně překročili hranici a aby na místě zůstali, protože budou následně dovedeni na oficiální přechod, kde podstoupí na základě amerických zákonů prohlídku. Starostovi lidé takový postup odmítli a odjeli zpět do Mexika, uvedla podle AP pohraniční stráž v dopise.

Starostův mluvčí Eric Phillips takovýto výklad pohraniční stráže odmítá a tvrdí, že skupina překročila hranice s povolením a pod dohledem velení pohraničníků.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744