Články odjinud

Starosta New Yorku Blasio měl porušit americké i mexické imigrační zákony, jeho úřad obvinění odmítá

Starosta New Yorku Blasio měl porušit americké i mexické imigrační zákony, jeho úřad obvinění odmítá

Newyorský starosta Bill de Blasio se svou ochrankou porušil během návštěvy hranice u texaského města El Paso mexické i americké imigrační zákony. Podle agentury AP to tvrdí americká celní a pohraniční stráž v dopise zaslaném šéfovi newyorské policie Jamesi O'Neillovi. Úřad starosty obvinění odmítá a tvrdí, že vše bylo na základě povolení.

Demokrat de Blasio, který tvrdě kritizuje přísnou přistěhovaleckou politiku prezidenta Donalda Trumpa, se u hranic s Mexikem sešel koncem června se zhruba 20 dalšími americkými starosty. Stalo se tak poté, co Trump dekretem zastavil spornou praxi odebírání dětí migrantům, kteří vstoupili do USA nelegálně.

De Blasio chtěl navštívit pohraniční středisko pro zadržování odebraných dětí, správa centra mu ale vstup zamítla. Starosta poté podle dopisu přešel do Mexika a následně opět do USA, aby se dostal na místo, ze kterého měl na dětské zařízení výhled.

Uniformovaný člen pohraniční stráže si skupiny, která u pohraniční řeky Rio Grande středisko fotografovala, všiml. Dotázal se jí, zda ji kvůli povolení doprovází někdo z pohraniční jednotky. Příslušník newyorské policie, která za ochranu starosty města zodpovídá, odpověděl, že doprovod skupina nemá. Pohraničník se poté zeptal, jak se tam starosta s ostatními dostal, na což dostal odpověď v podobě ukázání směru na Mexiko.

Pohraničník jim poté řekl, že nelegálně překročili hranici a aby na místě zůstali, protože budou následně dovedeni na oficiální přechod, kde podstoupí na základě amerických zákonů prohlídku. Starostovi lidé takový postup odmítli a odjeli zpět do Mexika, uvedla podle AP pohraniční stráž v dopise.

Starostův mluvčí Eric Phillips takovýto výklad pohraniční stráže odmítá a tvrdí, že skupina překročila hranice s povolením a pod dohledem velení pohraničníků.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud