Státy v USA zpřísňují zákony ohledně zbraní. Zachrání stovky lidí, zbrojařská lobby je proti | info.cz

Články odjinud

Státy v USA zpřísňují zákony ohledně zbraní. Zachrání stovky lidí, zbrojařská lobby je proti

Zatímco na federální úrovni debata o přísnější legislativě týkající se držení zbraní utichla, jednotlivé státy USA berou věci do svých rukou. Už dvanáct z nich schválilo zákon, na jehož základě mohou soudy preventivně odebrat zbraně potenciálně nebezpečným osobám. Naposledy se v úterý přidal stát Massachusetts. Zbrojařská lobby zákon kritizuje, statistiky ale ukazují, že počet úmrtí skutečně snižuje.

Bok po boku spolu se zákonodárci, policisty, ale také matkami horujícími proti snadnému přístupu ke zbraním, podepsal v úterý guvernér státu Massachusetts Charlie Baker zákon, který má usnadnit boj proti násilníkům. Massachusetts je už dvanáctým státem USA, který tak uzákonil preventivní odebírání zbraní.

Ve zkratce jde o zákon umožňující soudcům zakázat lidem vlastnit zbraně na základě žádosti rodiny, bývalých či současných partnerů, spolubydlících nebo policie. Soudci dostanou značně široké pole působnosti. Zákonodárci totiž prosadili přísnější návrh. Původně se počítalo s možností odebrat zbraně pouze lidem s psychickými problémy. Nyní stačí, pokud soud shledá potenciální riziko pro danou osobu nebo ostatní obyvatele.

„I ve státě, jakým je ten náš, který v této oblasti udělal ohromný pokrok, když je třeba udělat více, tak to provedeme. A uděláme to způsobem, který dává každému šanci být slyšen,“ řekl při podpisu zákona guvernér.

Zbraně ve světě

Soud bude mít na vyřízení žádosti deset dní. Pokud ji uzná za oprávněnou, může člověku až na jeden rok zabavit zbraně a zbavit ho práva koupit si nové. V extrémních případech akutního ohrožení mohou soudci jednat rychleji a zbraně odebrat preventivně ještě před vynesením verdiktu.

Zastánci zákona tvrdí, že se běžní občané, kteří neplánují páchat násilí, nemusí ničeho bát. Legislativa dopadne jen na ty, jimž zbraně do rukou stejně nepatří. Odpůrcům ale vadí, že soud nebude rozhodovat na základě diagnóz lékařů či psychologických posudků, ale bude jednat preventivně podle laických výpovědí blízkých a okolí žalovaného.

„Toto je velice nebezpečné pro všechna naše práva. Posouvá nás to do typu společnosti, jaký známe z filmu Minority Report, kde člověk může přijít o práva kvůli tomu, co by mohl udělat v budoucnosti,“ ohrazuje se proti podobnému druhu zákonů v již dříve vydaném prohlášení lobbistické uskupení Američtí vlastníci zbraní.

Výhrady k zákonu má také největší zájmové sdružení zbrojařského průmyslu – známá NRA. Národní asociaci držitelů zbraní se nelíbí, že státy přistupují k represivním opatřením, místo aby prosazovaly zákony zajišťující lepší zdravotní péči pro lidi s psychickými problémy, kteří by se ke zbrani neměli dostat.

Zákony snižují počet sebevražd, ukazuje studie

Debata o zbraních se opět naplno rozhořela po událostech z loňského podzimu a letošní zimy. Podnítily ji útoky v Las Vegas, kde pachatel nejtragičtější masové střelby v historii USA v říjnu zavraždil 58 lidí, a především incident na střední škole ve floridském Parklandu, kde v únoru zemřelo 17 osob.

Právě útok v Parklandu vyvolal masivní protesty namířené proti snadné dostupnosti především vojenských poloautomatických pušek. Přeživší studenti začali zakládat iniciativy a o zpřísnění legislativy jednali i s prezidentem Donaldem Trumpem. Prosadit přísnější zákony na federální úrovni se ale stále nedaří, a tak se zastánci kontroly držení zbraní dočkali vyslyšení spíše v jednotlivých státech.

Massachusetts je již dvanáctým státem unie, který tzv. red-flag law přijal. Jako první jej schválili již v roce 1999 v Connecticutu, o šest let později se přidala Indiana. V praxi přitom paradoxně pomáhá hlavně jako prevence sebevražd. Výzkumy ukazují, že většina soudních rozhodnutí o odebrání zbraní se netýká domácího násilí nebo vražd, ale právě obavy ze sebepoškození.

Studie vědců z University v Indianapolis publikovaná ve vědeckém časopise Psychicatric Services ukazuje, že za prvních deset let platnosti zákona (2005-2015) poklesla míra sebevražd střelnou zbraní v Indianě o 7,5 procenta a podařilo se předejít odhadem téměř 400 sebevražd. V Connecticatu byl pokles mezi lety 2007 až 2015, kdy se zákon začal více uplatňovat, dokonce o 13,5 procenta.

Massachusetts patří k nejbezpečnějším místům USA, co se úmrtí zbraní týče. V roce 2016 měl tento stát dokonce nejlepší statistiky z celých USA, když v něm zemřelo 3,4 osob na 100 tisíc obyvatel.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud