Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stav v Rusku vězněného Sencova se kvůli hladovce zhoršuje. Lékaři mu hodlají nasadit nucenou výživu

Stav v Rusku vězněného Sencova se kvůli hladovce zhoršuje. Lékaři mu hodlají nasadit nucenou výživu

Vězeňští lékaři varovali ukrajinského režiséra Oleha Sencova, který v ruské věznici drží hladovku za propuštění ukrajinských vězňů, že mu brzy budou muset nasadit nucenou výživu, aby odvrátili selhání orgánů. Sencov hladoví od poloviny května a jeho zdravotní stav se postupně zhoršuje. Uvedl to vězňův advokát.

Dmitrij Dinze, který svého klienta nedávno navštívil v nápravném zařízení ve městě Labytnangi na Sibiři, uvedl, že v pondělí Sencova odvezli do nemocnice k vyšetření. Minulý týden vězeňská služba ujišťovala, že vězeň je pod dohledem lékařů a jeho zdravotní stav je uspokojivý. Podle advokáta dostává injekce s vitamíny a glukózou, mezitím ale zhubnul o osm kilogramů a je ve stavu, kdy mu mohou kdykoliv začít selhávat orgány, především ledviny. Lékaři jej varovali, že v takovém případě mu nasadí výživu.

Sencov nadále požaduje osvobodit 64 ukrajinských politických vězňů v ruských věznicích, vlastní osvobození nežádá.

Sám Sencov tvrdí, že se cítí lépe než na začátku hladovky. Nestěžuje si ani na poměry ve věznici, kde mezitím napsal knížku pohádek a román a dokončuje scénář. "Jeho odhodlání mi nahání hrůzu. Nezlomili ho. Je odhodlán vytrvat až do konce," řekl Rádiu Svoboda režisér Askold Kurov, který Sencova navštívil spolu s jeho obhájcem.

Sencova zadržely ruské úřady v květnu 2014 a obvinily jej, že na Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014, zosnoval teroristické spiknutí; Sencov a jeho společník se podle obžaloby pokusili podpálit dvě kanceláře v Simferopolu. Sencov vinu nepřiznal, obvinění odmítal jako vykonstruované za pomoci zfalšovaných důkazů. Tvrdil, že jej agenti ruské tajné služby mučili, aby ho přiměli k doznání. Odsouzen byl v srpnu 2015 jako Rus, protože ruské občanství dostal automaticky "připojením" ukrajinského poloostrova k Rusku, ačkoliv anexi neuznává a považuje se za Ukrajince. Trest si odpykává na Sibiři.

Ochránci lidských práv, například z ruské organizace Memorial, jej považují za politického vězně, zastali se ho také ruští a západní filmaři, včetně hereckých hvězd Johnnyho Deppa a Meryl Streepové. Za Sencova se marně zasazovaly Spojené státy a Evropská unie.

Na začátku června se ve více než 80 městech v 25 zemích světa uskutečnily akce na Sencovovu podporu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1