Články odjinud

Stav v Rusku vězněného Sencova se kvůli hladovce zhoršuje. Lékaři mu hodlají nasadit nucenou výživu

Stav v Rusku vězněného Sencova se kvůli hladovce zhoršuje. Lékaři mu hodlají nasadit nucenou výživu

Vězeňští lékaři varovali ukrajinského režiséra Oleha Sencova, který v ruské věznici drží hladovku za propuštění ukrajinských vězňů, že mu brzy budou muset nasadit nucenou výživu, aby odvrátili selhání orgánů. Sencov hladoví od poloviny května a jeho zdravotní stav se postupně zhoršuje. Uvedl to vězňův advokát.

Dmitrij Dinze, který svého klienta nedávno navštívil v nápravném zařízení ve městě Labytnangi na Sibiři, uvedl, že v pondělí Sencova odvezli do nemocnice k vyšetření. Minulý týden vězeňská služba ujišťovala, že vězeň je pod dohledem lékařů a jeho zdravotní stav je uspokojivý. Podle advokáta dostává injekce s vitamíny a glukózou, mezitím ale zhubnul o osm kilogramů a je ve stavu, kdy mu mohou kdykoliv začít selhávat orgány, především ledviny. Lékaři jej varovali, že v takovém případě mu nasadí výživu.

Sencov nadále požaduje osvobodit 64 ukrajinských politických vězňů v ruských věznicích, vlastní osvobození nežádá.

Sám Sencov tvrdí, že se cítí lépe než na začátku hladovky. Nestěžuje si ani na poměry ve věznici, kde mezitím napsal knížku pohádek a román a dokončuje scénář. "Jeho odhodlání mi nahání hrůzu. Nezlomili ho. Je odhodlán vytrvat až do konce," řekl Rádiu Svoboda režisér Askold Kurov, který Sencova navštívil spolu s jeho obhájcem.

Sencova zadržely ruské úřady v květnu 2014 a obvinily jej, že na Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014, zosnoval teroristické spiknutí; Sencov a jeho společník se podle obžaloby pokusili podpálit dvě kanceláře v Simferopolu. Sencov vinu nepřiznal, obvinění odmítal jako vykonstruované za pomoci zfalšovaných důkazů. Tvrdil, že jej agenti ruské tajné služby mučili, aby ho přiměli k doznání. Odsouzen byl v srpnu 2015 jako Rus, protože ruské občanství dostal automaticky "připojením" ukrajinského poloostrova k Rusku, ačkoliv anexi neuznává a považuje se za Ukrajince. Trest si odpykává na Sibiři.

Ochránci lidských práv, například z ruské organizace Memorial, jej považují za politického vězně, zastali se ho také ruští a západní filmaři, včetně hereckých hvězd Johnnyho Deppa a Meryl Streepové. Za Sencova se marně zasazovaly Spojené státy a Evropská unie.

Na začátku června se ve více než 80 městech v 25 zemích světa uskutečnily akce na Sencovovu podporu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud