Steak s kečupem a zkrácené projevy. Diplomaté řeší, jak udržet Trumpa na první zahraniční cestě šťastného | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Steak s kečupem a zkrácené projevy. Diplomaté řeší, jak udržet Trumpa na první zahraniční cestě šťastného

Steak s kečupem a zkrácené projevy. Diplomaté řeší, jak udržet Trumpa na první zahraniční cestě šťastného

Evropští a blízkovýchodní diplomaté se intenzivně připravují na jednu z těch těžších misí své kariéry. Americký prezident Donald Trump vyrazil na několikadenní návštěvu Saúdské Arábie a Evropy a na diplomatech je, aby prezidenta proslulého nechutí k cestování a dlouhým projevům udržovali pokud možno spokojeného. To ve chvíli, kdy se některé zdroje zmiňují o tom, že se Trumpovi vlastně nikam vůbec letět nechtělo.

I proto diplomaté zajistili, aby se v Saudské Arábii, která bude Trumpovou první zahraniční zastávkou, kromě tradčních lahůdek, jako je jehněčí s rýží, podávalo i Trumpovo oblíbené jídlo – steak s kečupem. To by snad mohlo alespoň trochu zmírnit stres z prvního transatlantického letu na palubě Air Force One.

Po Saudské Arábii navštíví Trump Izrael a Vatikán, dále summit NATO v Belgii a jednání skupiny zemí G7 v Itálii.

Mezi diplomaty se však šíří obavy, že bude třeba o Trumpovu pohodu pořádně pečovat. Současný prezident USA je totiž proslulý svou nechutí k cestování, spaní v neznámých hotelech, změnám časových pásem, špatně nastaveným teplotám vzduchu či právě netradiční kuchyni. Objevily se dokonce náznaky, že pokud se Trumpovi jeho první zahraniční turné nebude líbit, přenechá v budoucnu tyto povinnosti svému viceprezidentovi Miku Pencovi.

Organizátoři summitu v Bruselu tak v této souvislosti doporučili řečníkům, aby zkrátili své proslovy, aby se prezident nejmocnější země světa nenudil. Podle serveru Foreign Policy totiž Trumpa dlouhé proslovy nudí, projevy by tak neměly přesáhnout dvě až tři minuty. Bude možná rovněž upuštěno od tradičního závěrečného prohlášení po summitu.

Deník The New York Times uvedl, že Trumpovi se údajně na jeho první zahraniční cestu vůbec nechce a raději by zůstal v Bílém domě. Nebo ještě lépe – ve svém letovisku Mar-a-Lago, které mu Bílý dům supluje k nelibosti daňových poplatníků. Na druhou stranu: Trump má za sebou další těžký týden, kdy jeden problém střídal druhý. Alespoň na chvíli jim uletět mu možná přijde vhod.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.