Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Steak s kečupem a zkrácené projevy. Diplomaté řeší, jak udržet Trumpa na první zahraniční cestě šťastného

Steak s kečupem a zkrácené projevy. Diplomaté řeší, jak udržet Trumpa na první zahraniční cestě šťastného

Evropští a blízkovýchodní diplomaté se intenzivně připravují na jednu z těch těžších misí své kariéry. Americký prezident Donald Trump vyrazil na několikadenní návštěvu Saúdské Arábie a Evropy a na diplomatech je, aby prezidenta proslulého nechutí k cestování a dlouhým projevům udržovali pokud možno spokojeného. To ve chvíli, kdy se některé zdroje zmiňují o tom, že se Trumpovi vlastně nikam vůbec letět nechtělo.

I proto diplomaté zajistili, aby se v Saudské Arábii, která bude Trumpovou první zahraniční zastávkou, kromě tradčních lahůdek, jako je jehněčí s rýží, podávalo i Trumpovo oblíbené jídlo – steak s kečupem. To by snad mohlo alespoň trochu zmírnit stres z prvního transatlantického letu na palubě Air Force One.

Po Saudské Arábii navštíví Trump Izrael a Vatikán, dále summit NATO v Belgii a jednání skupiny zemí G7 v Itálii.

Mezi diplomaty se však šíří obavy, že bude třeba o Trumpovu pohodu pořádně pečovat. Současný prezident USA je totiž proslulý svou nechutí k cestování, spaní v neznámých hotelech, změnám časových pásem, špatně nastaveným teplotám vzduchu či právě netradiční kuchyni. Objevily se dokonce náznaky, že pokud se Trumpovi jeho první zahraniční turné nebude líbit, přenechá v budoucnu tyto povinnosti svému viceprezidentovi Miku Pencovi.

Organizátoři summitu v Bruselu tak v této souvislosti doporučili řečníkům, aby zkrátili své proslovy, aby se prezident nejmocnější země světa nenudil. Podle serveru Foreign Policy totiž Trumpa dlouhé proslovy nudí, projevy by tak neměly přesáhnout dvě až tři minuty. Bude možná rovněž upuštěno od tradičního závěrečného prohlášení po summitu.

Deník The New York Times uvedl, že Trumpovi se údajně na jeho první zahraniční cestu vůbec nechce a raději by zůstal v Bílém domě. Nebo ještě lépe – ve svém letovisku Mar-a-Lago, které mu Bílý dům supluje k nelibosti daňových poplatníků. Na druhou stranu: Trump má za sebou další těžký týden, kdy jeden problém střídal druhý. Alespoň na chvíli jim uletět mu možná přijde vhod.