Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stěhování ambasád do Jeruzaléma je jen záminka, tvrdí český exdiplomat. Na napětí to dle něj nemá vliv

Stěhování ambasád do Jeruzaléma je jen záminka, tvrdí český exdiplomat. Na napětí to dle něj nemá vliv

Přestěhování americké či české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma je pouhou záminkou ke zvyšování napětí na Blízkém východě, řekl během konference k tématu přesunu diplomatického zastoupení bývalý český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar. O stahování se mluví na konto úvah prezidenta USA Donalda Trumpa, který chce diplomaty stěhovat nehledě na očekávané dopady, které to vyvolá. Krok je z Palestinské strany hodnocen velmi negativně. Pro Česko se jedná o zásadní debatu – část zdejší politické scény by ráda přesunula i českou ambasádu.

Spojené státy, Rumunsko či Česká republika. To jsou státy, které jsou ohledně přesunu své ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma momentálně nejhlasitější. Donald Trump plánuje přesunout hlavní americké diplomatické zastoupení z Tel Avivu zřejmě už během května, Česká republika se k definitivnímu rozhodnutí „zda a kdy“ zatím nerozhoupala.

Přesun izraelské ambasády přitom rozhodně nespadá do škatulky „mnoho povyku pro nic“. Zdánlivá formalita má dalekosáhlé důsledky a je považována za významné gesto. S tímto aktem je totiž spojené formální uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele a to je problematické. Na město, respektive jeho východní část si totiž činí nárok i Palestinci, kteří jej považují za budoucí hlavní město svého státu. O tom však Izrael nechce ani slyšet. Právě tyto spory dosud stály za tím, že většina zemí ambasády měla v Tel Avivu, byť je často doplňovaly jeruzalémské konzuláty.

Mapa JeruzalémaMapa Jeruzalémaautor: Info.cz

V prosinci však přišel zlom. Donald Trump oznámil přesun ambasády a některé státy jeho rozhodnutí následovaly. Česká pozice není jednoznačná, prezident Miloš Zeman se za přesun aktivně zasazuje, vláda, do jejíž kompetence zahraniční politika formálně spadá, spíše vyčkává. „Nechceme rozmělňovat pozici EU ani blokovat dialog s Palestinou. Vše bude také záležet na vývoji mírového procesu a na situaci u dalších zemí, které mohou časem přistoupit k otevírání velvyslanectví v Jeruzalémě,“ uvedl na konci února ministr zahraničních věcí Martin Stropnický.

Tahounem snah o přesun izraelské ambasády je tak nyní především Hrad. „Je pravda, že kdybychom na Hradě neměli Miloše Zemana, tak tento dialog vůbec nevedeme,“ připouští bývalý český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar, podle kterého přesunu české ambasády z praktického hlediska v zásadě nic nebrání. „Už nyní do Jeruzaléma směřuje veškerá korespondence České republiky, návštěvy českých politiků, dokonce si tam i velvyslanci předávají pověřovací listiny,“ míní prorektor Cevro Institutu, který v přesunu ambasády nevidí problém.

720p 360p
Jeruzalém: Proč Svaté město už tisíce let krvácí?

Tomu na druhé straně oponuje třeba politolog Břetislav Tureček, podle kterého k takovému přesunu právě teď neexistuje žádný důvod. „Ve východním Jeruzalémě žije asi 300 tisíc Arabů – a mě by zajímalo, jak budeme vysvětlovat, že máme ambasádu ve městě, kde třetina lidí ani nemá volební právo,“ namítá.

Samotné přestěhování české ambasády by nejspíš nebyl výraznější problém. Na rozdíl od té americké, která bude ve finále potřebovat přesunout minimálně tisícovku svých pracovníků. 

Američané nicméně podle současných informací počítají s tím, že v první fázi se na ambasádu změní jejich stávající jeruzalémské konzulární zastoupení, které sídlí na hranici západního a východního Jeruzaléma. V další fázi by pak mohli vystavět zcela novou ambasádu, pozemek k tomu mají již mnoho let zablokovaný.

„Předpokládám však, že vybudování nového úřadu potrvá alespoň deset let. Do té doby se do Jeruzaléma přesune nejspíš jen část personálu a zbytek zůstane v Tel Avivu,“ míní Pojar, podle kterého je americké rozhodnutí ambasádu přesunout nezvratné. „Nevěřím, že by například nějaký další americký prezident toto rozhodnutí změnil či revokoval,“ uzavírá diplomat.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1