Články odjinud

Stíhaný katalánský expremiér chce znovu kandidovat. Počítá, že zůstane „ukrytý“ v Bruselu

Stíhaný katalánský expremiér chce znovu kandidovat. Počítá, že zůstane „ukrytý“ v Bruselu

Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont chce kandidovat v předčasných volbách do regionálního parlamentu, které španělská vláda vypsala na 21. prosince. Obviněný politik pobývající od začátku týdne v Bruselu to řekl v dnešním rozhovoru s belgickou televizí RTBF. Mluvčí španělské vlády předtím uvedl, že obvinění katalánští politici mohou kandidovat, dokud nebudou odsouzeni.

"Jsem připraven kandidovat, klidně i ze zahraničí," prohlásil politik, na něhož požaduje španělská prokuratura vydat evropský zatykač, neboť jej chce dostat před soud v Madridu kvůli obviněním ze vzpoury. Puigdemont dodal, že volební kampaň je možné vést odkudkoli.

Separatistické strany po čtvrtečním uvěznění osmi bývalých členů katalánské vlády kritizovaly španělskou justici, že se pod vlivem centrální vlády pokouší ovlivnit výsledek voleb, které mají podle představ Madridu pomoci vyřešit ústavní krizi v zemi.

Mluvčí španělské vlády a ministr školství Íňigo Méndez dnes novinářům na dotaz na možnost kandidatury obviněných politiků řekl, že "dokud neexistuje jasný rozsudek, mohou všichni kandidovat".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud