Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stop Sorosovi! Budapešť chystá zákony proti nevládním organizacím

Stop Sorosovi! Budapešť chystá zákony proti nevládním organizacím

Maďarská vláda nastínila podobu připravovaného balíčku zákonů, které by uložily nové povinnosti skupinám údajně podporujícím nelegální imigranty. Sadě opatření dal vládní mluvčí Zoltán Kovács přezdívku "Stop Sorosovi", protože Budapešť považuje amerického finančníka maďarského původu George Sorose za podněcovatele migrace, která podle ní podkopává stabilitu Evropy.

Nevládní organizace, které "podporují nelegální imigraci", by se v případě schválení nové legislativy musely registrovat u soudů, také by musely státu odvádět čtvrtinu finančních příspěvků od zahraničních dárců. Miliardář Soros se stal v posledních letech úhlavním nepřítelem maďarského premiéra Viktora Orbána také proto, že financuje skupiny hájící práva uprchlíků, napsala agentura AP.

Ministr vnitra Sándor Pintér jako příklad subjektu spadajícího pod chystaná opatření jmenoval někoho, kdo by "ukazoval cestu do Evropy" migrantovi v Bělehradě nebo by mu poskytl chytrý telefon s mapami a dalšími informacemi. Některým aktivistům by také nově mohla justice zakázat, aby se přibližovali k maďarsko-srbské hranici, která je zároveň vnější hranicí Evropské unie. Zmíněné organizace, které by neprovedly registraci, by mohly čelit pokutám.

Agentura Reuters uvádí, že konkrétní obrysy balíčku zákonů zatím nejsou jasné, neboť úplné znění návrhů vláda zveřejní až ve čtvrtek. Provládní média ale údajně informují, že nová opatření by mohla v konečném důsledku vést k zákazu vstupu do Maďarska pro Sorose. Podle mluvčího Kovácse totiž vláda počítá i s možností vydávat soudní zákazy pro občany třetích zemí. Soros je občanem Maďarska, ale také Spojených států.

Podle Reuters se nevraživost mezi Sorosem a Orbánem vyostřuje. V Maďarsku narozený židovský finančník ve východní Evropě dlouho podporuje liberální hodnoty a politiku otevřených hranic, čímž se stal trnem v oku místních nacionalistů, obzvláště pak ve své vlasti.

"Nelegální masová imigrace je problém, který ovlivňuje Evropu jako celek, představuje vážné bezpečnostní riziko," řekl Kovács. Na otázku o možných důsledcích pro Sorose vládní mluvčí odpověděl: "Jestliže zjistíme, že Soros je zapojen do takových aktivit, tedy že organizuje nelegální imigraci, pak pro něj budou platit pravidla." Ministr vnitra Pintér prý nevěří, že "by dosud George Soros někomu řekl, že se podílí na organizaci" (nelegální migrace).

Soros kampaň Budapešti proti jeho osobě označil za "překrucování a lži" s cílem vytvořit falešného vnějšího nepřítele. Jelikož maďarská vláda očekává, že skupiny nebo jednotlivci se budou k pomoci nelegálním imigrantům přiznávat dobrovolně, uvedl Kovács, že "jsme velmi zvědavi na to", zda tak učiní i Soros.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744