Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Strach z budoucnosti: Žádosti o občanství se kvůli brexitu kupí na britských i německých úřadech

Strach z budoucnosti: Žádosti o občanství se kvůli brexitu kupí na britských i německých úřadech

Rozhodnutí o odchodu Velké Británie ze struktur Evropské unie uvrhlo téměř tři miliony lidí ze zemí EU, kteří žijí v ostrovním království, do nejistoty. Řada z nich, včetně Čechů kvůli obavám o budoucnost raději žádá o britské občanství. Nejistota z dalšího vývoje v Evropě panuje ale i mezi Brity žijícími v členských zemích EU, kteří naopak vyplňují formuláře pro zisk jiného občanství.

V Německu žije zhruba 100 tisíc Britů. Mnozí z nich se po referendu o brexitu obávají, aby kvůli vystoupení Velké Británie z Evropské unie a hrozícímu konci volného pohybu osob nemuseli zemi nuceně opustit či se jim další pobyt v zemi výrazně nezkomplikoval, a proto žádají o německé občanství.

Esme vyplnila žádost jako jedna z prvních. Učinila tak ještě v době, kdy nebylo jisté, zda Británie vykročí směrem z Evropské unie. O německé občanství si zažádala týden před konáním referenda o brexitu. Po splnění všech zákonných podmínek se před několika týdny stala oficiálně Němkou. Podle zpravodaje BBC v Německu Damiena McGuinnesse nyní příkladu Esme následuje spousta dalších Britů.

Nejasná budoucnost znervózňuje také občany EU, kteří žijí na území Spojeného království. Ti, kteří pobývají v Británii více než pět let, si mohou zažádat o občanství a mnoho z nich to také po brexitu udělalo. Tak jako Češka Barbora Sládková, která ve Spojeném království žije už dvanáct let, z toho poslední čtyři a půl roku nepřetržitě. „Nebojíme se ani tolik o práci, jako spíše o naše životní investice, například pojištění, které si tu platíme,“ uvedla dříve pro INFO.cz.

Cizinci, kteří žijí na ostrovech kratší dobu a nemají tak na občanství nárok, dál čelí nejistotě, co s nimi bude. V brzké době by ale mohli mít jasno alespoň ti, kteří se chystají teprve do Spojeného království stěhovat.

Britský deník The Telegraph přišel s tvrzením, že v březnu – po plánovaném oficiálním zahájení jednání o odchodu Británie z EU, Spojené království odstoupí od volného pohybu osob pro občany EU. Opatření by se mělo týkat nově příchozích, kteří ztratí automatické právo na zisk trvalého pobytu v zemi.

Podle deníku britská vláda zároveň oznámí, že imigranti ze zemí EU, kteří přijeli na britské ostrovy před spuštěním rozluky, budou mít zaručena své dosavadní práva tak dlouho, co stejná práva budou platit pro britské občany jinde v unii. 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1