Strach z nové epidemie smrtelné eboly: WHO se připravuje na nejhorší, do Konga pošle vakcíny | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Strach z nové epidemie smrtelné eboly: WHO se připravuje na nejhorší, do Konga pošle vakcíny

Strach z nové epidemie smrtelné eboly: WHO se připravuje na nejhorší, do Konga pošle vakcíny

Světová zdravotnická organizace (WHO) se připravuje na nejhorší možný scénář v souvislosti s výskytem nemoci eboly v Kongu. Proti smrtelné krvácivé horečce pošle do země nové vakcíny, sdělil dnes generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Konžská vláda ve čtvrtek potvrdila první oběť eboly s tím, že testy prokázaly nákazu u dalších 11 osob.

Ghebreyesus napsal na twitteru, že se s konžským ministrem zdravotnictví dohodl, že WHO středoafrické zemi dodá co nejrychleji nové experimentální vakcíny. Na ebolu zatím neexistuje účinný lék.

Ebola se objevila v odlehlé severozápadní oblasti Konga, WHO se ale připravuje i na možnost, že se nákaza přenese do velkého města. Podle agentury Reuters to v Ženevě řekl zástupce šéfa WHO Peter Salama, jenž zodpovídá za reakce na krize. Dodal, že riziko rozšíření do sousedních zemí hodnotí zatím jako mírné.

Kongo na novou epidemii upozornilo WHO před třemi dny. Od 4. dubna eviduje kolem 32 případů podezření na nákazu. Podle Salamy již 18 lidí zemřelo.

Ebola je jednou z nejobávanějších nemocí na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent. Nejhorší epidemie se rozšířila od začátku prosince 2013 v západní Africe. Nemoci za více než dva roky podlehlo přes 11 300 lidí z více než 29 000 nakažených, což bylo nejvíce v historii této nákazy.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.