Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Strach z Ruska dovedl Švédsko k přelomovému kroku. Zřizuje první novou jednotku od 2. světové války

Strach z Ruska dovedl Švédsko k přelomovému kroku. Zřizuje první novou jednotku od 2. světové války

Švédsko se kvůli obavě z Ruska rozhodlo založit svůj první nový vojenský útvar od konce druhé světové války. Půjde o pluk tvořený 350 vojáky, který bude umístěn na Gotlandu, největším švédském ostrově v Baltském moři. Oznámila to dnes podle agentury AP vláda této skandinávské země.

Stálou posádku bude mít nový armádní útvar ve městě Visby, které je strategicky důležitým správním střediskem ostrova a celého stejnojmenného švédského kraje Gotlandu. Do služby by pluk měl být zařazen již v průběhu příštího roku.

Ministr obrany Peter Hultqvist sdělil, že toto rozhodnutí bylo přijato kvůli „zhoršené bezpečnostní situaci“ v oblasti Baltského moře, kde Rusko po anexi Krymu v roce 2014 a vypuknutí ozbrojené vzpoury proruských separatistů na východě Ukrajiny zvýšilo svou vojenskou přítomnost.

Tímto krokem Švédsko na turisty oblíbeném ostrově obnovilo svou vojenskou přítomnost. Na Gotlandu, kde žije 58 000 obyvatel, byl první armádní útvar, pěchotní pluk, umístěn v roce 1886. Vojenská posádka tu byla zrušena v roce 2005.

V září švédská armáda provedla v okolí Gotlandu své největší cvičení za posledních 23 let. Zapojilo se do něj téměř 20 000 příslušníků vzdušných, pozemních a námořních sil. Cílem manévrů bylo „zastrašit potenciální nepřátele a přimět je důkladně zvážit rizika útoku“ na Švédsko, sdělila armáda se zřejmou narážkou na Rusko.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1