Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Strážcem eura bude „seveřan“. Draghiho nahradí v čele ECB bankéř ze států prosazujících úspory

Strážcem eura bude „seveřan“. Draghiho nahradí v čele ECB bankéř ze států prosazujících úspory

Ministři financí eurozóny vybrali na místo viceprezidenta Evropské centrální banky Španěla Luise de Guindose. Spouští to řetězec událostí, které budou zásadnější, než se může na první pohled zdát. Jižní země unie tak získaly svého zástupce ve vedení ECB a na severní země zbývá v duchu nepsané dohody významnější post šéfa banky. Nahradit nynějšího prezidenta banky Maria Draghiho by mohl německý stoupenec úspor Jens Weidmann.

Úterní nominace Luise de Guindose je podle komentáře agentury Reuters vítězstvím Německa. Berlín teď totiž může doufat, že získá v Evropské centrální bance další, rovnou nejvýznamnější post - křeslo šéfa.

Podle nepsaných dohod totiž jedno uvolněné místo získává zástupce jižních zemí eurozóny a další připadá právě na zástupce severu. Evropská centrální banka je nejdůležitější institucí bloku zemí platících eurem. Provádí monetární politiku a je odpovědná za stabilitu eurozóny. Její role je dokonce ještě důležitější než běžná role centrálních bank, protože eurozóna nemá společnou fiskální politiku, rozpočet ani ministra financí.

Příští rok na podzim končí mandát současnému šéfovi ECB, Italovi Mariovi Draghimu, a podle expertů by se jeho nástupcem mohl stát Jens Weidmann, šéf německé centrální banky. Ve své zprávě pro klienty to uvedla například švýcarská banka UBS. Weidmann je kritikem současné uvolněné měnové politiky Evropské centrální banky s nízkými úrokovými sazbami a obdobou takzvaného kvantitativního uvolňování, které prosadil Draghi. Podle obhájců Draghiho právě tato politika pomohla nastartovat hospodářský růst v Evropě a zachránit eurozónu v krizi. Weidmann chce ale vyšší úroky a konec nákupu cenných papírů centrální bankou.

Jižní země eurozóny se bojí, že jim taková změna prodraží půjčky a že Weidmann by je nebyl v případě hrozby bankrotu ochoten zachránit nákupem jejich dluhopisů, jako tomu byl otevřený Draghi.

Weidmann a de Guidos by navíc byli podle serveru EUobserver sehranou dvojkou. Guindos jako ministr hospodářství prosazoval ve Španělsku úsporná opatření a v tom se shodne s Weidmannem. Ve hře také zůstává i možnost, že se někteří zástupci zemí eurozóny polekají toho, že by v čele Evropské centrální banky stál Němec. Německo tak dostalo silný nástroj k prosazování své politiky uvnitř bloku zemí platících eurem.

Vše záleží na francouzském prezidentovi Emmanuelu Macronovi, tvrdí německý list Handelsblatt s odvoláním na vysoce postavené zdroje v Bruselu. Macron by byl rád, aby současného šéfa Evropské komise Jeana-Claude Junckera nahradil v příštím roce francouzský kandidát, který by pak dopomohl do křesla šéfa Evropské centrální banky na oplátku Němci. V opačném případě by to mohl být někdo z jiné ze severních zemí eurozóny.

Jmenování Luise de Guindose musí ještě schválit šéfové zemí EU. Jde ale jen o formalitu. De Guindos by měl na konci května nahradit současného viceprezidenta banky, Portugalce Vítora Constancia, kterému končí osmiletý mandát.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1