Střelba na školách: USA za sebou mají další tragický rok | info.cz

Články odjinud

Střelba na školách: USA za sebou mají další tragický rok

V roce 2018 zemřelo na školách ve Spojených státech vinou střelců 35 lidí a 79 dalších bylo zraněno. Ukazuje to přehled od Education Week.

Celý rok sledoval časopis Education Week, který se zabývá především otázkami kolem vzdělávání, všechny incidenty na školách, při kterých došlo k použití střelné zbraně. Za 12 měsíců se stalo 24 incidentů, během kterých došlo k úmrtí nebo ke zranění. Vzhledem k tomu, že děti ve Spojených státech chodí do školy 180 dní v roce, střílelo se ve vzdělávacích zařízeních v průměru jednou za osm dní.

Nejvyšší političtí představitelé zatím nenavrhli žádné smysluplné řešení situace. A ani mezi veřejností nepanuje shoda. Jeden tábor se přiklání k tomu, aby byl obchod se zbraněmi výrazně omezen. Tomuto řešení ale nenahrává jak zbraňová lobby, tak americká ústava, kde je právo na držení zbraně přímo zakotvené. Druhá strana chce naopak lépe vyzbrojit učitele a zaměstnance školy.

Kdo je typickým úročníkem?

Podle BBC je typickým věkem pro útočníka, který se rozhodne ublížit svým spolužákům a častokrát i sobě, 16 nebo 17 let a zpravidla se jedná o chlapce. Útoky často nemají specifický důvod, obvykle ale souvisí s eskalací sporů uvnitř gangů.

Nejtragičtější střelby na školách:

  • 148 obětí, rok 2018: Útok islamistů na univerzitu ve městě Garissa na východě Keni si vyžádal 148 mrtvých, převážně studentů. Zemřeli i nejméně čtyři útočníci z islamistické milice Šabáb.
  • 45 obětí, rok 1927: Při sérii bombových atentátů v základní škole ve městě Bath v americkém státě Michigan zemřelo 45 lidí a 58 bylo zraněno.
  • 32 obětí, rok 2007: Při střelbě na Virginském polytechnickém institutu přišlo o život 32 lidí a dalších 25 bylo zraněno. Vraždil student z Jižní Koreje Čo Sung-hu, který nakonec sám spáchal sebevraždu.
  • 26 obětí, rok 2012: Na základní škole v Newtownu v americkém státě Connecticut postřílel dvacetiletý Adam Lanza 20 dětí ve věku šest až sedm let a šest dospělých. Předtím zastřelil svou matku v jejich rodinném domě a nakonec sebe.
  • 25 obětí, rok 1974: Palestinský teroristický útok mimo jiné na izraelskou základní školu v Maalotu u libanonských hranic si vyžádal životy 25 rukojmích, z nichž bylo 22 izraelských školáků, 68 osob bylo zraněno. Při osvobozovací akci izraelských komand byli zabiti všichni tři útočníci.

  • 17 obětí, rok 2018: Při střelbě na střední škole v Parklandu na jižní Floridě přišlo o život 17 osob. Podezřelým útočníkem je devatenáctiletý někdejší student školy Nikolas Cruz, který byl ze školy vyloučen z kázeňských důvodů.
  • 16 obětí, rok 1966: Pětadvacetiletý student Charles Whitman postřílel na univerzitě v texaském Austinu 16 lidí a 31 zranil, než ho zneškodnil policejní střelec. Předešlé noci zabil Whitman svou manželku a matku. Jednalo se o první větší případ střelby na školách.
  • 15 obětí, rok 2009: Sedmnáctiletý mladík Tim Kretschmer postřílel během vyučování ve své bývalé střední škole v západoněmeckém Winnendenu 15 lidí, z toho devět školáků a tři učitelky, a devět dalších zranil. Po přestřelce s policií se zastřelil otcovou zbraní.
  • 14 obětí, rok 1989: Na univerzitě v kanadském Montrealu postřílel pětadvacetiletý nepřítel žen Marc Lépine 14 studentek a deset dalších zranil; potom se sám zabil.
  • 13 obětí, rok 1999: Na střední škole Columbine na denverském předměstí Littleton ve státě Colorado dva maskovaní mladíci, kteří sami byli studenty téže školy, zastřelili 12 studentů a profesora, 21 dalších zranili. Útočníci poté spáchali sebevraždu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud