Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Střelba v americkém Orlandu. Masakr v kancelářích pět lidí nepřežilo

Střelba v americkém Orlandu. Masakr v kancelářích pět lidí nepřežilo

Čtyři muže a jednu ženu zastřelil dnes ve společnosti Fiamma v Orlandu na Floridě bývalý zaměstnanec, který posléze obrátil zbraň proti sobě. Informovala o tom s odkazem na místní policii zpravodajská stanice CNN. Policie dále uvedla, že čin nijak nesouvisí s terorismem a že podezřelý už v minulosti spáchal několik přestupků.

Muž byl z firmy zabývající se výrobou příslušenství k obytným vozům propuštěn v dubnu tohoto roku. Dnes v 8:00 místního času (14:00 SELČ) se v ní objevil ozbrojen pistolí a nožem. Ten nakonec nepoužil, ale před příjezdem policie zastřelil pět osob, z nichž čtyři skonaly na místě. Posléze zbraň obrátil proti sobě. Sedm osob přítomných na pracovišti útok přežilo. Úřad šerifa informoval, že 45letý útočník údajně v roce 2014 zbil jednoho z kolegů.

Shelley Adamsová společnosti ABC NEWS řekla, že v jí v době útoku zatelefonovala sestra, která ve společnosti pracuje. Pověděla jí, že je v práci a že když vyšla z toalety uviděla někoho ležet na zemi. "Šéf je mrtvý," opakovala stále dokola.

Americká média ve svém zpravodajství připomínají, že takřka před rokem se v Orlandu odehrál teroristický útok, který byl nejhorší od atentátů na USA z 11. září 2001. Loni 12. června střelec zabil v orlandském nočním klubu 49 lidí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1