Střelba v Utrechtu má tři oběti. Policie pátrá po 37letém Turkovi | info.cz

Články odjinud

Střelba v Utrechtu má tři oběti. Policie pátrá po 37letém Turkovi

Dnešní střelecký útok v tramvaji v nizozemském Utrechtu si vyžádal tři oběti a pět zraněných, z nichž tři jsou ve vážném stavu. Střelec je stále na útěku. Policie spojuje s útokem 37letého muže jménem Gökmen Tanis, který pochází z Turecka. Jako jeden z možných motivů policie zatím nevyloučila terorismus, ve městě byl vyhlášen nejvyšší stupeň teroristické hrozby. Zpřísněná bezpečnostní opatření ale platí na řadě míst v celém Nizozemsku, v pohotovosti je i armáda. Premiér Mark Rutte incident označil za znepokojivý, situaci se již věnuje krizový protiteroristický štáb.

„Možný teroristický motiv je součástí vyšetřování,“ napsala policie na twitteru. Nizozemský protiteroristický štáb podle informací veřejnoprávní stanice NOS vychází z toho, že střelba v Utrechtu zřejmě byla teroristickým činem.

Prvotní zprávy hovořily o jedné oběti, po 15. hodině SELČ starosta Utrechtu Jan van Zanen oznámil, že útok si vyžádal tři mrtvé a devět zraněných, z nichž tři lidé jsou ve vážném stavu. „Myslíme na rodiny obětí,“ řekl ve videovzkazu van Zanen. Policie nicméně později stav zraněných korigovala. Na twitteru uvedla, že zraněných je pět. 

Oblast incidentu je uzavřená. Policie vyzvala škol i mešity, aby své budovy a areály uzamkly. V celé provincii pak platí nejvyšší varování před teroristickým útokem. Zpřísněná opatření ale byla zavedena i v jiných částech Nizozemska, především na letištích a v klíčových místech veřejné infrastruktury.

Německo v reakci na střelbu oznámilo, že zpřísnilo kontroly na hranici s Nizozemskem, a to nejen na hlavních tazích, ale i na dalších místech. Německá policie rovněž sdělila, že dostala varování před červeným Renaultem Clio, vozidlo ale později policisté nalezli opuštěné v Utrechtu.

Protiteroristický štáb odpoledne oznámil, že se střílí na vícero místech ve městě, krátce předtím ale policie varovala, že se po internetu šíří nepotvrzené zprávy o dalších střeleckých incidentech. Později štáb své prohlášení odvolal.

Policie už dříve ujistila, že po pachateli pátrá všemi dostupnými prostředky. Střelec podle policejních informací uprchl z místa činu autem, což vyvolává pochybnosti, zda neměl komplice. O několika útočnících hovořili i svědci, kteří od ležící oběti viděli utíkat několik lidí. Oficiální informace o útoku jsou ale kusé.

Policie spojuje se střelbou 37letého muže původem z Turecka. Je jím Gökmen Tanis narozený v Turecku, jehož fotografii z tramvaje policie zveřejnila na twitteru. Zároveň varovala veřejnost, aby se k muži, kterého označila za nebezpečného, nepřibližovala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud