Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Střelec zabil v redakci amerického deníku pět lidí. Novináře dříve zažaloval za pomluvu

Střelec zabil v redakci amerického deníku pět lidí. Novináře dříve zažaloval za pomluvu

Americká média informují o střelbě v redakci deníku The Capital ve městě Annapolis ve státě Maryland. Na místě podle místního šerifa zůstalo pět mrtvých a dva lehce zranění. Policie útočníka zadržela. Později uvedla, že měl s listem v minulosti spor. Podle amerických médií redakci zažaloval za pomluvu. 

Policisté uzavřeli okolí incidentu a prohledali budovu, v níž byla hlášena střelba. Na místě zasahovala také zvláštní jednotka pyrotechniků, kteří zkoumali, jestli na místě nejsou nastražené bomby. 

Útok si podle policie vyžádal pět mrtvých a dva lehce zraněné. Policie střelce zadržela. Šéf policie v okrese Anne Arundel později potvrdil informace médií, že útočník je běloch ve věku 40 let. Podle agentury AP si poškodil bříška konečků prstů, aby ho nemohli identifikovat. Policie ale jeho identitu určila porovnáním fotografií tváře. Jméno útočníka však zatím nezveřejnila. 

Americká média označila za pachatele osmatřicetiletého Jarroda Ramose. Agentura Reuters uvedla, že měl dlouhodobý spor s redakcí: v roce 2012 ji a jednoho jejího tehdejšího novináře zažaloval za pomluvu. Marylandský soud v roce 2015 potvrdil verdikt soudu nižší instance, který deník v kauze osvobodil.

Reportér deníku The Capital Phil Davis na svém twitteru přiblížil průběh útoku. Uvedl, že střelec prostřelil skleněné dveře do newsroomu a začal střílet do lidí. „Nemůžu říct víc a nechci prohlásit někoho za mrtvého, ale je to zlé,“ napsal. „Není nic děsivějšího, než slyšet, jak střelil několik lidí, zatímco se schováváte pod stolem a pak ho slyšíte znovu nabíjet,“ dodal Davis.

Deník The Capital přináší zpravodajství z hlavního města Marylandu a sousedních okresů. Jeho vlastníkem je společnost Baltimore Sun Media Group.

Podle Krampfa byla redakce před útokem terčem hrozeb na sociálních sítích. Zda to má souvislost se čtvrtečním útokem, ale zatím není jasné. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744