Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Střelec zabil v redakci amerického deníku pět lidí. Novináře dříve zažaloval za pomluvu

Střelec zabil v redakci amerického deníku pět lidí. Novináře dříve zažaloval za pomluvu

Americká média informují o střelbě v redakci deníku The Capital ve městě Annapolis ve státě Maryland. Na místě podle místního šerifa zůstalo pět mrtvých a dva lehce zranění. Policie útočníka zadržela. Později uvedla, že měl s listem v minulosti spor. Podle amerických médií redakci zažaloval za pomluvu. 

Policisté uzavřeli okolí incidentu a prohledali budovu, v níž byla hlášena střelba. Na místě zasahovala také zvláštní jednotka pyrotechniků, kteří zkoumali, jestli na místě nejsou nastražené bomby. 

Útok si podle policie vyžádal pět mrtvých a dva lehce zraněné. Policie střelce zadržela. Šéf policie v okrese Anne Arundel později potvrdil informace médií, že útočník je běloch ve věku 40 let. Podle agentury AP si poškodil bříška konečků prstů, aby ho nemohli identifikovat. Policie ale jeho identitu určila porovnáním fotografií tváře. Jméno útočníka však zatím nezveřejnila. 

Americká média označila za pachatele osmatřicetiletého Jarroda Ramose. Agentura Reuters uvedla, že měl dlouhodobý spor s redakcí: v roce 2012 ji a jednoho jejího tehdejšího novináře zažaloval za pomluvu. Marylandský soud v roce 2015 potvrdil verdikt soudu nižší instance, který deník v kauze osvobodil.

Reportér deníku The Capital Phil Davis na svém twitteru přiblížil průběh útoku. Uvedl, že střelec prostřelil skleněné dveře do newsroomu a začal střílet do lidí. „Nemůžu říct víc a nechci prohlásit někoho za mrtvého, ale je to zlé,“ napsal. „Není nic děsivějšího, než slyšet, jak střelil několik lidí, zatímco se schováváte pod stolem a pak ho slyšíte znovu nabíjet,“ dodal Davis.

Deník The Capital přináší zpravodajství z hlavního města Marylandu a sousedních okresů. Jeho vlastníkem je společnost Baltimore Sun Media Group.

Podle Krampfa byla redakce před útokem terčem hrozeb na sociálních sítích. Zda to má souvislost se čtvrtečním útokem, ale zatím není jasné. 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232