Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stres, strach, bolest. Lidé hodnotí své životy čím dál hůř. Líhní negativních nálad je Afrika

Stres, strach, bolest. Lidé hodnotí své životy čím dál hůř. Líhní negativních nálad je Afrika

Lidstvo se propadá do čím dál větší skepse a deprese. Takový pocit dostanete, když si projdete výsledky nového průzkumu, který zjišťoval, kde ve světě jsou lidé nejvíce negativně naladěni. Udělali jsme to za vás.

Nejhůře hodnotí svůj život dle výzkumu společnosti Gallup obyvatelé Středoafrické republiky. Dá se říct, že africký kontinent je světově nejdepresivnější. Z celkem 12 nejvíce negativních zemí jich devět leží právě zde. Podobně nespokojení jsou také obyvatelé Iráku, Íránu a území Palestiny. Češi se příliš neodlišují od evropského průměru. Svůj život ale hodnotí negativněji než například Poláci, Rakušané nebo Maďaři.

Lidé svůj život hodnotí nejvíce negativně za posledních deset let

Celosvětového průzkumu, který se aktuálně opírá o data získaná v loňském roce, se zúčastnilo přes 150 tisíc lidí. Ojedinělost šetření spočívá v tom, že je založené na subjektivním hodnocení obyvatel jednotlivých zemí a ne na ukazatelích, jako je HDP, výše státního dluhu a podobně. Výzkumníci se respondentů při rozhovorech ptali, zda předchozí den pocítili starosti, smutek, stres a bolest. Na základě vyhodnocení pak určovali, kde se mají lidé subjektivně nejhůře. Respektive, kde tak nejčastěji sami svoji situaci popisují.

Škála hodnocení se pohybuje od 1 do 100, přičemž čím vyšší skóre země získá, tím negativněji lidé svůj život hodnotí. Podle dat shromažďovaných od roku 2006 se lidé celosvětově strachují a stresují čím dál více. Zatímco před deseti lety byl Index negativních prožitků (Negative Experience Index), jak jej Gallup nazývá, na hodnotě 24, postupně vystoupal v roce 2017 až na hodnotu 30, což je nejvíce v historii dotazování.

Toto číslo ovšem představuje celosvětový průměr. Ve Středoafrické republice, kde svůj život negativně hodnotí nejvíce lidí, index vystoupal k hodnotě 61. Na opačném konci žebříčku je se skóre 16 Kyrgyzstán a Tchaj-wan, kde si lidé stěžují nejméně.

Co trápí Středoafrickou republiku? 76 % obyvatel má denně bolesti

Obyvatelé Středoafrické republiky žijí v zemi, kterou už několik let svírá občanská válka mezi etnickými a náboženskými skupinami. Země patří k nejméně rozvinutým státům na světě. Řada nemocničních zařízení byla zničena a lékaři zemi opustili ve velkém, takže mnohde je možnost odborného ošetření takřka nulová. Běžná jsou přepadení a únosy, útoky rebelů míří i na pracovníky mezinárodních organizací. České Ministerstvo zahraničí nedoporučuje do země jezdit.

Při rozhovorech 76 % oslovených ze Středoafrické republiky uvedlo, že v předchozím dni pocítili fyzickou bolest. Tři čtvrtiny respondentů také uvedly, že mají velké starosti. Jde o nejvyšší naměřenou hodnotu v historii měření a výsledky by proto měly být pro světové společenství alarmující.

Nejvíce se stresují Řekové, nejnaštvanější jsou Iráčané

V míře nešťastných obyvatel skončil o příčku nad Středoafrickou republikou Irák, který okupoval vrchol, nebo spíše dno, žebříčku v posledních čtyřech letech. Podobně negativně hodnotí svůj život také lidé v Jižním Súdánu, Čadu a Sierra Leone.

Mezi 15 zeměmi, kde obyvatelé naopak používají negativní hodnocení nejméně, je skoro polovina z nich z Evropy. Jde například o Bělorusko, Bulharsko, Estonsko nebo Polsko. Průzkumníci ale dodávají, že absence negativního hodnocení neznamená, že oslovení lidé by svůj život hodnotili pozitivně. Protože jde převážně o země bývalého východního bloku, výzkumníci předpokládají, že výsledky byly ovlivněny způsobem, jakým jsou lidé z těchto států zvyklí odpovídat. To znamená nepřiznávat veřejně stres a starosti a spíše používat neutrální hodnocení situace.

Z dat také vyplývá, že nejvíc na světě se dle vlastního hodnocení stresují Řekové, respektive to potvrdilo 66 % z nich. Nejvíce naštvaným národem jsou Iráčané. Polovina z nich uvedla, že předchozí den „pocítila vztek“.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1