Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Střílel mlčky a náhodně.“ Co se ví o muži, který na floridském letišti zavraždil pět cestujících?

„Střílel mlčky a náhodně.“ Co se ví o muži, který na floridském letišti zavraždil pět cestujících?

Hodiny po dramatu na mezinárodním letišti ve Fort Lauderdale na Floridě, kde zemřelo 5 lidí a dalších 13 bylo zraněno, vycházejí na povrch první střípky informací o střelci. Podle amerických médií se nejspíš jedná o 26letého muže jménem Esteban Santiago. Svědci uvedli, že postupoval náhodně, pak odložil zbraň a nechal se zatknout. Bezpečnostní složky už zveřejnily jeho fotografii.

Místní úřady nejdřív uvedly, že muž na Floridu přicestoval na palubě kanadských aerolinek a zbraň měl s sebou v odbaveném zavazadle, což za určitých podmínek zákony umožňují. Národní kanadská letecká společnost Air Canada, která terminál využívá, to ale popřela a stejně jako kanadská ambasáda ve Washingtonu. 

Jiné zdroje uvedly, že muž přicestoval z Aljašky. Server Globalnews s odkazem na justiční záznamy napsal, že Esteban Santiago narozený 16. března 1990 žil v Anchorage na Aljašce od roku 2014. Má na kontě údajně několik drobných prohřešků a obvinění z napadení. 

Ať se na Floridu dostal jakkoli, jisté je podle vyšetřovatelů to, že střelec odešel se zavazadlem na toalety, nabil a odjistil zbraň, a pak začal pálit po lidech u výdeje zavazadel na terminálu číslo 2.

Podle svědectví přítomných, které citovala televize MSNBC, byl střelec ve věku 20 až 30 let a měl na sobě tričko s motivem filmové ságy Star Wars. Během střelby mlčel. „Neřekl vůbec nic, byl zticha celou dobu,“ uvedl jeden ze svědků.

„Lidi začali křičet a snažili se dostat pryč jakýmkoli východem nebo se schovat pod sedačkami. On prostě postupoval a náhodně střílel po lidech bez zjevného důvodu,“ řekl MSNBC svědek události Mark Lea. Muž podle něj vystřílel tři zásobníky. Potom sám odložil pistoli, lehl si na zem a nechal se zatknout.

Lidé na sociálních sítích sdílejí amatérské video zachycující situaci v hale krátce po incidentu. Na záběrech jsou vidět zranění a naříkající lidé. Na twitteru se také objevila fotografie, na které strážci pořádku z místa odvádějí muže v poutech. Není ale prokázané, že se jedná o útočníka.

Vyšetřovatelé u střelce našli vojenský průkaz. Není ale zatím stoprocentně jisté, zda je skutečně jeho.

Střelce po útoku vyslechla FBI. O jeho motivech zatím není nic známo. Vyšetřovatelé také neřekli, zda věc řeší jako terorismus. Místní šerif vyloučil, že by na letišti byl po zadržení útočníka ještě další střelec. Tato zpráva předtím vyvolala paniku a donutila desítky lidí znovu utíkat.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek