Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Student příliš rychle za sebou vypil kávu a energetický nápoj, poté zemřel

Student příliš rychle za sebou vypil kávu a energetický nápoj, poté zemřel

Během dvou hodin vypil 16letý Davis Allen Cripe Latté z McDonaldu, velkou láhev limonády Mountain Dew a další energetický nápoj. Přestože předtím neměl žádné trvalé zdravotní potíže, pouhé vypití těchto tří nápojů stačilo k tomu, aby si teenager z Jižní Karoliny ukončil život. Podle koronera totiž koktejl s vysokým obsahem kofeinu vypil příliš rychle.

Teenager sice vážil 90 kilo, podle koronera Garyho Wattse ale nebyla jeho obezita nijak závažná a příčinou smrti nebylo ani předávkování kofeinem. „Neříkáme, že to bylo množstvím kofeinu v oběhu, ale způsobem jeho požití během tak krátké doby a vypitím energetických drinků na ex. To způsobilo srdeční arytmii,“ vysvětlil koroner, podle kterého by ani kofein zřejmě nebyl považován na příčinu smrti teenagera, kdyby rychlé vypití nápojů neprozradili svědkové.

Díky jejich stimulačním účinkům jsou kofeinové nápoje velmi oblíbené. Na centrální nervový systém člověka účinkují během několika minut, kdy snižují ospalost a zvyšují bdělost. „Nesnažíme se zcela vymezit vůči kofeinu. Věříme ale, že lidé musí příjmu kofeinu věnovat pozornost a způsobu, jakým to dělají stejně jako u alkoholu nebo cigaret,“ řekl podle BBC Watts.

Co je běžné pro dospělého člověka, však nemusí být bezpečné pro mladistvé. Před konzumováním kofeinu dětmi a mládeží varuje Americká pediatrická akademie (AAP), podle které nebyly přísady na dětech testovány, a „nikdo tak nemůže zaručit, že jsou v bezpečí“. Kromě blahodárných totiž kofein může mít i vedlejší účinky, jako je nepravidelný srdeční tep nebo změna krevního tlaku.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin v roce 2015 upozornil, že vypití víc než 400 miligramů kofeinu může vést ke zvýšené srdeční frekvenci, nepravidelnému tepu, vyššímu krevnímu tlaku nebo třesu, nespavosti, nervozitě či záchvatům paniky. Davis přitom pravděpodobně zkonzumoval za necelé dvě hodiny 470 miligramů této látky – Latté má 142 miligramů kofeinu, 570 mililitrů nápoje Mountain Dew obsahuje 90 miligramů a 450 mililitrů energetického drinku až 240 miligramů kofeinu.  

Do 400 miligramů je však konzumace kofeinu u dospělých považována za bezpečnou. To odpovídá zhruba čtyřem šálkům kávy nebo dvěma energetickým drinkům denně. Takové množství však může být nebezpečné pro mladistvé a těhotné ženy, děti by kofein neměly pít vůbec.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744