Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Studenti posprejovali plakát, hrozí jim vězení. Nepřiměřený trest vyvolal v Rusku pobouření

Studenti posprejovali plakát, hrozí jim vězení. Nepřiměřený trest vyvolal v Rusku pobouření

Rozruch v médiích a na sociálních sítích vyvolal postup moskevské policie, která začala stíhat tři studenty Moskevské státní univerzity (MGU) za posprejování reklamního plakátu podle paragrafu, hrozícího až třemi roky vězení. Trojice studentů na plakátu vytvořila nápis proti zřízení zóny pro fanoušky nadcházejícího fotbalového šampionátu v areálu univerzity.

„Za osmnáctileté posluchače filozofie, kterým hrozí zjevně nepřiměřený trest, se postavili jak prostí občané, tak známí politici,“ napsal dnes server Newsru. com o „bouřlivém nesouhlasu veřejnosti“.

„Zplundrovat celé centrum města, zbourat historické památky - ne, to není vandalství, vandalstvím je postříkat barvou papírový reklamní štít,“ citoval server jedno z rozhořčených vyjádření na sociálních sítích. „Vandalstvím je to, co se děje s centrem Moskvy, s bulváry, s parky, jezery. Za to by se mělo zatýkat a soudit se vší přísností zákona!“ přisadila si další Moskvanka.

Opoziční politik Dmitrij Gudkov zase připomněl, že MGU má „věčného“ rektora - protože je důvěrníkem prezidenta Vladimira Putina - a že studenti během šampionátu přijdou o střechu nad hlavou, protože na koleji budou ubytovaní policisté.

„Sebrali ho přímo během zkoušky, ani ji nestihl složit,“ uvedl spolubydlící jednoho ze zadržených studentů; na rozdíl od jeho kamaráda stačila zkoušku udělat studentka, kterou si policisté následně předvolali telefonicky.

Aktivistka opozičního hnutí Otevřené Rusko Valentina Děchtjarenková tvrdí, že na strážnici policisté zabavili studentům mobilní telefony, aby mohli zkoumat i zašifrovanou komunikaci, a slibovali jim, že vyváznou jen s malou pokutu, pokud se přiznají.

Vysokoškoláci proti vybudování fan-zóny na univerzitě podle serveru protestují již několik měsíců - v dubnu živým řetězem, v květnu hudebním festivalem, který skončil zatýkáním, a to i hudebníků.

Mistrovství světa ve fotbale začne v Rusku už za necelé dva týdny.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1