Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Studenti posprejovali plakát, hrozí jim vězení. Nepřiměřený trest vyvolal v Rusku pobouření

Studenti posprejovali plakát, hrozí jim vězení. Nepřiměřený trest vyvolal v Rusku pobouření

Rozruch v médiích a na sociálních sítích vyvolal postup moskevské policie, která začala stíhat tři studenty Moskevské státní univerzity (MGU) za posprejování reklamního plakátu podle paragrafu, hrozícího až třemi roky vězení. Trojice studentů na plakátu vytvořila nápis proti zřízení zóny pro fanoušky nadcházejícího fotbalového šampionátu v areálu univerzity.

„Za osmnáctileté posluchače filozofie, kterým hrozí zjevně nepřiměřený trest, se postavili jak prostí občané, tak známí politici,“ napsal dnes server Newsru. com o „bouřlivém nesouhlasu veřejnosti“.

„Zplundrovat celé centrum města, zbourat historické památky - ne, to není vandalství, vandalstvím je postříkat barvou papírový reklamní štít,“ citoval server jedno z rozhořčených vyjádření na sociálních sítích. „Vandalstvím je to, co se děje s centrem Moskvy, s bulváry, s parky, jezery. Za to by se mělo zatýkat a soudit se vší přísností zákona!“ přisadila si další Moskvanka.

Opoziční politik Dmitrij Gudkov zase připomněl, že MGU má „věčného“ rektora - protože je důvěrníkem prezidenta Vladimira Putina - a že studenti během šampionátu přijdou o střechu nad hlavou, protože na koleji budou ubytovaní policisté.

„Sebrali ho přímo během zkoušky, ani ji nestihl složit,“ uvedl spolubydlící jednoho ze zadržených studentů; na rozdíl od jeho kamaráda stačila zkoušku udělat studentka, kterou si policisté následně předvolali telefonicky.

Aktivistka opozičního hnutí Otevřené Rusko Valentina Děchtjarenková tvrdí, že na strážnici policisté zabavili studentům mobilní telefony, aby mohli zkoumat i zašifrovanou komunikaci, a slibovali jim, že vyváznou jen s malou pokutu, pokud se přiznají.

Vysokoškoláci proti vybudování fan-zóny na univerzitě podle serveru protestují již několik měsíců - v dubnu živým řetězem, v květnu hudebním festivalem, který skončil zatýkáním, a to i hudebníků.

Mistrovství světa ve fotbale začne v Rusku už za necelé dva týdny.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1