Studenti posprejovali plakát, hrozí jim vězení. Nepřiměřený trest vyvolal v Rusku pobouření | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Studenti posprejovali plakát, hrozí jim vězení. Nepřiměřený trest vyvolal v Rusku pobouření

Studenti posprejovali plakát, hrozí jim vězení. Nepřiměřený trest vyvolal v Rusku pobouření

Rozruch v médiích a na sociálních sítích vyvolal postup moskevské policie, která začala stíhat tři studenty Moskevské státní univerzity (MGU) za posprejování reklamního plakátu podle paragrafu, hrozícího až třemi roky vězení. Trojice studentů na plakátu vytvořila nápis proti zřízení zóny pro fanoušky nadcházejícího fotbalového šampionátu v areálu univerzity.

„Za osmnáctileté posluchače filozofie, kterým hrozí zjevně nepřiměřený trest, se postavili jak prostí občané, tak známí politici,“ napsal dnes server Newsru. com o „bouřlivém nesouhlasu veřejnosti“.

„Zplundrovat celé centrum města, zbourat historické památky - ne, to není vandalství, vandalstvím je postříkat barvou papírový reklamní štít,“ citoval server jedno z rozhořčených vyjádření na sociálních sítích. „Vandalstvím je to, co se děje s centrem Moskvy, s bulváry, s parky, jezery. Za to by se mělo zatýkat a soudit se vší přísností zákona!“ přisadila si další Moskvanka.

Opoziční politik Dmitrij Gudkov zase připomněl, že MGU má „věčného“ rektora - protože je důvěrníkem prezidenta Vladimira Putina - a že studenti během šampionátu přijdou o střechu nad hlavou, protože na koleji budou ubytovaní policisté.

„Sebrali ho přímo během zkoušky, ani ji nestihl složit,“ uvedl spolubydlící jednoho ze zadržených studentů; na rozdíl od jeho kamaráda stačila zkoušku udělat studentka, kterou si policisté následně předvolali telefonicky.

Aktivistka opozičního hnutí Otevřené Rusko Valentina Děchtjarenková tvrdí, že na strážnici policisté zabavili studentům mobilní telefony, aby mohli zkoumat i zašifrovanou komunikaci, a slibovali jim, že vyváznou jen s malou pokutu, pokud se přiznají.

Vysokoškoláci proti vybudování fan-zóny na univerzitě podle serveru protestují již několik měsíců - v dubnu živým řetězem, v květnu hudebním festivalem, který skončil zatýkáním, a to i hudebníků.

Mistrovství světa ve fotbale začne v Rusku už za necelé dva týdny.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.