Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Studie OSN: Skandinávci patří mezi nejšťastnější lidi světa. Pravda je ale jiná

Studie OSN: Skandinávci patří mezi nejšťastnější lidi světa. Pravda je ale jiná

Každoroční zpráva OSN posuzuje míru štěstí v jednotlivých zemích světa a pravidelně v ní vítězí  hlavně skandinávské země. Letos první příčku v žebříčku World Happiness Report obsadilo Finsko, druhé bylo Norsko, třetí Dánsko, čtvrtý Island a deváté Švédsko. Jenže podrobnější průzkumy z těchto zemí říkají pravý opak. Podle nich totiž mnoho lidí na severu Evropy trpí stresem, osamělostí a má strach z nemocí. Navíc ve Finsku páchá mnoho lidí sebevraždu.

Letošní žebříček 156 zemí světa o míře štěstí byl zveřejněn v březnu. Česká republika se ocitla na 21. místě. Hodnotila se v něm například průměrná délka života, HDP, míra korupce, bezpečnost, možnost svobody rozhodování či sociální zabezpečení. Samozřejmě v těchto věcech jsou Skandinávci na tom dlouhodobě dobře. Ovšem, když se některá tamní média, či anglický list The Guardian, podívaly pod pokličku, je tam vidět něco úplně jiného.

Podle různých průzkumů v evropských severských zemích celkem přes 12 procent lidí označuje svůj život za hodně složitý, někteří dokonce hovoří o utrpení. Jaké jsou důvody?

Například 13,5 procenta mladých lidí se obává o své příjmy, zaměstnání a nemají jistotu, že v silně konkurenčním prostředí uspějí. Trpí proto stresem a část z nich i duševními chorobami. Kolem 16 procent starších osob zase zápasí s nemocemi a mají z nich strach. Ani u jedné skupiny se podle odborníků nedá hovořit o životním štěstí.

Celý článek si přečtěte na Reflex.cz.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232